Cildimiz, vücudumuzun dış ortam ile en çok temas eden kısmı ve dolayısıyla dış ortamdan gelebilecek tüm tehlikelere açık vaziyette.. Bununla birlikte, deri doku iç ve dış ortam arasında bir bariyer görevi görmekte, bu demek oluyor ki hem vücudumuzun içerisinde oluşan hücresel atıklar, hem de dış ortamdan gelen fiziksel tehlikeler cilt dokusu üzerinde olumsuz etkilere sahiptir.

 

Peki Cildimizi Nasıl Koruyalım?

 

Cildinizi korumak için doğal ürünlere güvenin. Kimyasal bileşenler olmadan da cildinizi nemlendirebilecek, lekelerin görünümünü azaltacak, cilt tonunu eşitleyecek, güneş ışınlarının cilt üzerindeki yıpratıcı etkilerine meydan okuyacak temiz içerikli cilt bakım ürünlerini tercih edin…

 

Tamamen doğal içeriğe sahip Anadolu arı ürünlerinin mucizesini keşfedin!

 

Propolis:

Anadolu arı ürünleri, tamamen doğal içeriğiyle cilt sağlığınızı ve güzelliğinizi destekler. Propolis, bilinen en güçlü antioksidanlardan biridir ve cilt dokusu üzerine uygulandığında, zararlı güneş ışınlarının (UVA ve UVB) cilt dokusuna düşmesini engelleyecek şekilde bir biyofilm tabaka oluştururarak cildinizin güneş ışınları nedeniyle yıpranmasını (pghotoaging) engeller. 2020 yılında Kore’de Yonsei Üniversitesi’nde yapılan bilimsel çalışmada, propolis desteğinin güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına bağlı olarak yaşanan cilt yaşlanması üzerine etkisi incelenmiştir. İnsan cilt hücreleri üzerinde yürütülen bu çalışmada, cilt hücrelerine 10 gün boyunca günde bir kez ultraviyole ışın ve propolis desteği verilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde, propolisin cilt dokusunda kolajen yıkımını engelleyen enzimin üzerinde direkt etki sağladığı ve kolajen yıkımının önüne geçerek cilt yaşlanmasının önlenmesine destek olduğu görülmüştür. Propolisin bu etkisinin içeriğindeki Kafeik Asit Fenetil Ester (KAFE), kuersetin ve apigenin bileşenleri ile sağlandığı bildirilmiştir.

 

Arı Sütü:

Propolis gibi arı sütünün de cilt dokusu üzerinde olumlu etkileri olduğu bilimsel çalışmalarda bildirilmiştir. Arı sütü içeren krem uygulamasının cildi ultraviyole ışınlara karşı koruyuculuğunun ratlar üzerinde değerlendirildiği bilimsel bir çalışmada, %10 oranında arı sütü içeren krem uygulamasının antioksidan üretimini artırarak ultraviyole ışın hasarına uğramış cilt bariyerinde daha hızlı bir iyileşme sağladığı gösterilmiştir.

 

Arı Zehri:

Arı zehrinin içeriğinde bulunan özel bileşimi sayesinde, antiaging etki gösterdiği bilinmektedir. Arı zehri, cilt dokusu üzerinde mikro hasar oluşturmak suretiyle, o bölgedeki kan akışını, kolajen ve elastin sentezini arttırarak yaşlanma karşıtı etki gösterir.

 

2015 yılında Kyung Hee Üniversitesi Biyoteknoloji Merkezi’nde yürütülen bilimsel çalışmada, arı zehrinin doğal yaşlanma sürecine bağlı olarak görülen yüz kırışıklıkları üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışmaya 30-49 yaş aralığında 22 kadın katılmıştır.  Katılımcılardan 10 kişinin hafif şiddette, 12 kişinin ise orta şiddette cilt hasarı mevcuttur. Katılımcılara 12 hafta boyunca günde 2 kez olmak üzere %0.006 konsantrasyonunda arı zehri yüz serumu uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda, arı zehri serum tedavisinin kırışıklık alanını, sayısını ve ortalama kırışıklık derinliğini azaltarak klinik olarak yüz kırışıklıklarını iyileştirdiğini gözlemlenmiştir.

 

Cildinizi sadece dışarıdan değil, içeriden de besleyin!

 

Yeterli ve dengeli beslenin. Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin. Taze meyve ve sebzeler, antioksidan özelliği taşıyan ve cilt güzelliğinizi destekleyici vitaminleri ve değerli mineralleri içerir. Su tüketiminizi arttırın. Vücudumuzun yaklaşık %70’ini su oluşturur. Yeterli su tüketimi ile vücutta oluşan hücresel atıkların ve zararlı bileşenlerin karaciğerde detoksifikasyon süreçleri gerçekleşir. Öğünlerinizde avokado, zeytinyağı, ceviz, fındık gibi sağlıklı yağ kaynaklarını tercih edin. Cips, bisküvi, kraker vb. yüksek yağ içeren paketli ürünleri tercih etmeyin. Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durarak cildinizin güzelliğini beslenme yoluyla da desteklemek mümkün.

 

Kaynaklar:

  1. Fatmawati F, Erizka E, Hidayat R. Royal Jelly (Bee Product) Decreases Inflammatory Response in Wistar Rats Induced with Ultraviolet Radiation. Open Access Maced J Med Sci. 2019 Aug 29;7(17):2723-2727. doi: 10.3889/oamjms.2019.704. PMID: 31844427; PMCID: PMC6901849.
  2. Kim, Da Hyun, et al. “Propolis Suppresses UV-Induced Photoaging in Human Skin through Directly Targeting Phosphoinositide 3-Kinase.” Nutrients 12.12 (2020): 3790.
  3. Han, S. M., Hong, I. P., Woo, S. O., Chun, S. N., Park, K. K., Nicholls, Y. M., & Pak, S. C. (2015). The beneficial effects of honeybee-venom serum on facial wrinkles in humans. Clinical interventions in aging, 10, 1587–1592. https://doi.org/10.2147/CIA.S84940