Arı sütü nedir ?

Arı Sütü Nedir ?

Arı sütü, işçi arılar tarafından salgılanan süt beyazı bir besindir. Bu ürün, kraliçe arının büyümesi ve beslenmesi için kullanılır. İşçi arıların bezleri tarafından salgılanır ve kolonideki tüm larvalar cinsiyet veya sosyal sınıf gözetmeksizin bu salgıyla beslenir. İşçi arılar yeni bir kraliçe yetiştirmeye karar verdiklerinde bazı küçük larvalar seçerler ve onlara özel yapılmış kraliçe hücreleri ile bol miktarda arı sütü verirler. Arı sütü içeriğinde 2/3 oranında su ve protein, amino asitler, uçucu yağlar, çeşitli vitamin ve mineraller barındırır. İçerisinde değerli B grubu vitaminleri; kalsiyum, bakır, manganez, potasyum, sodyum, demir ve çinko mineralleri bulunur. Bu açıdan arı sütü, dünyadaki en değerli içeriğe sahip az sayıdaki gıdadan biridir.
Arı sütü, antioksidan ve antienflamatuvar özelliklere sahiptir. Kolesterol düzeylerini dengeleyerek kalp hastalıkları riskini azaltır. Yara iyileşmesi ve cilt dokusunun onarımında yardımcı olur. Arı sütündeki belirli proteinler kan basıncını dengelemeyi sağlar. İnsülin duyarlılığını artırabilir ve kan şekeri kontrolünü iyileştirmektedir. Antioksidan bileşenler beyin fonksiyonlarını destekler. Menopozun bazı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca kadınlarda yumurta sayısı, erkeklerde ise sperm kalitesini arttırarak doğurganlık arttırıcı etkisiyle infertilite tedavisinde destek olarak kullanılır. Arı sütü zengin besin bileşiminin yanı sıra kendine özgü 10-HDA ve royalaktin bileşenleriyle bedensel ve zihinsel gelişimi destekleyici, iştah düzenleyici, kalp-damar sağlığı ve bağışıklık sistemini destekleyici etki gösterir. Özellikle yaşlanma sürecinde tüketilerek yaşanabilecek bilişsel gerilemenin önüne geçilebilir. Taze arı sütünü çocuklar günde ¼ çay kaşığı doğrudan, aç karnına dil altından, yetişkinler ise ½ çay kaşığı doğrudan, aç karnını dil altından tüketebilirler.

Bilimsel Çalışmalarda Arı Sütü ve Bilişsel Sağlık

Gelişmiş ülkelerde yaşlanan popülasyonla birlikte nörodejeneratif hastalıkların da insidansı yükselmektedir. Arı sütü, gösterdiği potansiyel nöroprotektif etkilerle nöral hasarın ve semptomların azaltılmasında kullanımı desteklenen bir fonksiyonel besindir. Çalışmalar, arı sütünün hafif bilişsel bozuklukları azaltabilecek östradiol ve progesteron seviyelerini geliştirdiğini göstermiştir. Arı sütünün içerdiği lipidlerin, Parkinson hastalığı üzerindeki etkileri in vitro ve in vivo çalışmalarla araştırılmıştır. Arı sütünün Parkinson hastalığında yapısal ve semptomatik iyileşmeyi desteklediğini gösterilmiştir. 2020 yılında Marvdasht Branch Üniversitesi’nde yapılan bilimsel bir çalışmada, Alzehimer hastalarında arı sütü tüketiminin, motor denge ve ağrı eşiği üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. 49 ratla yürütülen 4 haftalık çalışmada bir grup günlük 60 dakikalık spor seansı uygularken diğer gruba ek olarak günlük 100 mg / kg arı sütü desteği verilmiştir. Çalışma sonucunda, arı sütü takviyesi alan grubun ağrılarında azalma ve motor denge fonksiyonlarında normalleşme gözlemlenmiştir. Araştırmacılar, Alzehimer hastalarında tedaviye destek olarak arı sütü tüketimi önermişlerdir. Arı sütü, bilimsel çalışmaların doğruladığı, bilişsel sağlık ve bağışıklık sisteminin desteklenmesinde faydalanılabilecek eşsiz besin ögesi kompozisyonuna sahip bir arı ürünüdür.

Kaynak: Hosseini, Seyed Ali, et al. “Interactive effects of endurance training and royal jelly consumption on motor balance and pain threshold in animal model of the alzheimer disease.” Archives of Neuroscience 7.2 (2020).