Çifte ballı bir bayram geliyor! Hem geleneğimiz olan bayramlaşma ziyaretlerinde sevdiklerinize ikram edebileceğiniz hem de bayramın tadını en çok çocuklar çıkarsın diye onların sevebileceği, sağlıklı ve doğal çikolataları evde ve birlikte yapmak mümkün….

 

Çocuklarınızla sağlıklı bir çikolata yaparak hem onların mutfaktaki becerilerini geliştirerek doğal ve sağlıklı ürünlere ilgi duymasına destek olabilir, hem de onların beslenmesini tamamen doğal Anadolu arı ürünleri ile zenginleştirebilirsiniz!

 

Anadolu arı ürünlerini beslenmeye dahil etmenin en güzel yollarından bir tanesi propolis ve ham bal içeren tamamen doğal ve ev yapımı bir çikolata yapmak olmalı! Üstelik her annenin içini rahatlatacak tertemiz içeriğe sahip, koruyucu-katkı maddesi, ilave şeker içermeyen bir çikolata…

 

Nasıl mı? İşte tarifi…

 

Antep Fıstıklı Ham Ballı Doğal Çikolata

 

4 yemek kaşığı ham kakao tozu

3 yemek kaşığı propolis antepfıstığı ham bal karışımı

4 yemek kaşığı hindistancevizi yağı

10-15 adet antep fıstığı

 

Hazırlık:

 

  1. Hindistancevizi yağını benmari usulü eritelim.
  2. Üzerine ham kakao tozunu, propolis antepfıstığı ham bal karışımını ve ham balı ekleyelim.
  3. İyice karıştırarak homojen hale getirelim.
  4. Öncelikle bütün antepfıstıklarını, ardından kakaolu karışımı eşit şekilde kalıba yayalım.
  5. Donması için 2 saat buzlukta bekletelim.

 

Afiyet Olsun!

 

Propolis Nedir?

Propolis, arıların bitkilerin reçinemsi kısımlarından topladığı, fenolik ve flavonoidlerden meydana gelen doğal bir arı ürünüdür. Arı petek gözlerini önce propolis ile kaplar, sonra üzerine balını, poleninin, arı sütünü koyar. Böylece arının ürünleri de kovanda bozulmadan saklanır.

 

 

Ham Bal Nedir?

 

Ham bal, kovandan alındığı hali ile tüketime uygun olan doğal baldır. 45°’nin üzerindeki sıcaklıklara ısıtılmamış ve 300 mikrondan daha küçük filtreler ile filtre edilmemiştir. Tüm besin içeriği korunmuştur.