Selülit, kadınların %85-98’inin karşılaştığı yaygın bir cilt sorunudur. Özellikle kalça, basen, bacak ve karın bölgelerinde görülen bu durum, cilt altındaki yağ hücrelerinin bağ dokusu üzerinde oluşturduğu çukurların ve kabarıklıkların neden olduğu bir görünümdür. Bu blog yazısında, selülitin ne olduğunu, nasıl oluştuğunu, selüilt oluşumunun önlenmesi için neler yapabileceğimizi ve doğal çözümlerle selülit görünümünden nasıl kurtulabileceğimizi keşfedeceğiz.

Selülit Nedir?

 Selülit, cilt altındaki yağ hücrelerinin bağ dokusu üzerinde oluşturduğu çukurların ve kabarıklıkların neden olduğu bir cilt sorunudur. Genellikle kalça, basen, bacak, karın ve üst kol bölgelerinde görülür. Selülit; hormonal değişiklikler, genetik faktörler, düzensiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı gibi birçok faktörden etkilenebilir.

Selülit Nasıl Oluşur?

Selülit oluşumu karmaşık bir süreçtir. Cilt altındaki yağ hücreleri zamanla büyür ve bağ dokusunu zayıflatır. Bu durum, cilt altındaki yağların çukurlar ve kabarıklıklar oluşturarak cilt yüzeyine yansımasına neden olur. Aynı zamanda kan ve lenf dolaşımı yavaşlar, toksinler birikir ve cilt dokusu elastikiyetini kaybeder.

 

Selülit Oluşumunu Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

 

Dengeli ve sağlıklı beslenme: Beslenme düzeninizi gözden geçirin ve doğal, sağlıklı yiyecekleri tercih edin. Bol miktarda su içmeyi ihmal etmeyin. Antioksidanlardan zengin, lif içeriği yüksek bir beslenme tarzı benimseyin. Yüksek yağ içeren kızartmalardan ve paketli gıdalardan uzak durun. Basit karbonhidrat kaynakları yerine kompleks karbonhidrat kaynakları tercih edin. Mevsimine göre beslenin! Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durun.

 

Düzenli egzersiz: Egzersiz yapmak, kas tonusunu artırır, dolaşımı hızlandırır ve selülit oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Sağlıklı bir yaşam için haftada en az 150 dakika egzersiz yapmaya özen gösterin. Bu egzersiz düzenin, kendinize göre haftada 5 gün 30 dakika veya haftada 3 gün 50 dakika olmak üzere planlayabilirsiniz!

 

Selülitten Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

 

Arı Zehri, Propolis, Aloe Vera ve Kahve Çekirdeği Ekstraktının Selülit Karşıtı Etkisi

 

Hangi doğal bileşenler selülitten kurtulmak için faydalıdır diye soracak olursanız; propolis, arı zehri, aloe vera ve kahve çekirdeği ekstraktı ilk akla gelenler…

 

Arı zehrinin ana bileşeni olan melittinin kan dolaşımını hızlandırmada etkili bir doğal bileşen olduğu bilinmektedir. Bu sayede arı zehri, cilt yüzeyine uygulandığında kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olarak cilt elastikiyetini arttırmaya, selülit görünümünü gidermeye ve daha pürüzsüz bir cilt görünümünü desteklemeye yardımcı olur.

 

Propolisin içeriğinde, kafeik asit fenetil ester başta olmak üzere pek çok fenolik ve flavonoid mevcuttur. Propolis, içeriğinde doğal olarak bulunan fenolik ve flavonoidler sayesinde doğal olarak antioksidan özellik gösterir. Antioksidanlar, cilt bariyerini onarırlar ve cilde detoks etkisi sağlarlar. Böylelikle, ciltteki ölü hücre atıkları daha kolay bir şekilde cilt yüzeyinden uzaklaştırılır.

 

Selülit karşıtı doğal ürünlerin içeriğinde, genellikle kafein bulunur. Kahve çekirdeği ekstraktının içeriğinde bulunan kafein, dermişe kadar inerek etki gösterebilir. Böylelikle kafein, kan akışını hızlandırarak dolaşım sistemini harekete geçirir ve böylelikle düzenli kulanımda ciltte selülit görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 

Aloe vera, yüksek nemlendirme etkisinin yanında iyi bir antioksidan desteğidir. Bu nedenle, çoğunlukla selülit karşıtı ürünlerin içerisinde yer alan etkili ve doğal bir bileşen olarak kabul edilmektedir. Cilt elastikiyetini koruyarak pürüzsüz bir cilt görünümünü destekler.

 

Kaynaklar:

  1. Byun, S. Y., Kwon, S. H., Heo, S. H., Shim, J. S., Du, M. H., & Na, J. I. (2015). Efficacy of Slimming Cream Containing 3.5% Water-Soluble Caffeine and Xanthenes for the Treatment of Cellulite: Clinical Study and Literature Review. Annals of dermatology27(3), 243–249. https://doi.org/10.5021/ad.2015.27.3.243
  2. https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/226366