Porpolis üst solunum yolu

Çocuklarda sık görülen solunum yolu enfeksiyonları, virüs veya bakteri kaynaklıdır. Çocukların bağışıklık sistemi ne kadar güçlü ise hastalıklara yakalanma sıklığı da o kadar düşük olacaktır. Güçlü bir bağışıklık sistemi için antioksidanlardan zengin beslenmek çok önemlidir. Doğada bilinen en güçlü antioksidan propolistir. Özellikle 15 farklı fenolik ve flavonoid içeriğine sahip olan Anadolu Propolisini çocukların beslenmesine mutlaka eklemelisiniz. Her gün en az 10 damla propolis tüketimi, çocukların vücudundaki serbest radikallerin yani hücre atıklarının temizlenmesine yardımcı olacaktır. Hastalık ya da halsizlik durumlarında ise bu miktarı 4 katına kadar arttırabilirsiniz. Özellikle solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda propolis damla ve propolis içeren boğaz spreyleri kullanılmalıdır. Çünkü propolis boğaz mukozasını kaplayarak dışardan gelebilecek olan yeni virüs ve bakterilerin tutunmasını engeller, bu sayede solunum yolu hastalıklarının daha kolay atlatılmasına yardımcı olur.

Propolis Nedir?

Propolis, arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip tamamen doğal bir arı ürünüdür. Arılar tarafından kovandaki mikropları yok etmek ve sterilizasyonu sağlamak için kullanılır. Arılar petek gözlerini önce propolis ile kaplar sonra ana arı petek gözüne yumurtasını bırakır. Bu sayede yumurtanın sağlıklı bir şekilde gelişmesi sağlanır. Ayrıca arılar, propolisle sıvanan petek gözlerine balını, polenini, arı sütünü koyar. Böylece arı ürünleri kovanda bozulmadan saklanır. Propolis; antioksidan ve antibakteriyel etkisinin yanı sıra, antifungal, antiviral, antienflamatuvar, antitümör ve ayrıca antialerjik etkilere sahiptir.

Bilimsel Yayınlar Ne Söylüyor?

2012 yılında, Hodeidah Üniversitesi’nde yapılan çalışmada; propolis kullanımın çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarına etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya üst solunum yolu enfeksiyonu tanısı konulan 41 çocuk katılmıştır. Katılımcılardan toplam 17 boğaz kültürü örneği alınmıştır. 17 örnekten 9’unda Streptococcus pyogenes bakterisi, 2’sinde Haemophilus influenzae bakterisi ve 6’sında Candida albicans mantarı tanımlanmıştır. Çalışmada hastalara propolis süte karıştırılarak verilmiştir. Propolis alan çocukların 2-5 günlük bir sürede iyileştiği tespit edilmiştir. Ayrıca propolisin antimikrobiyal özelliği ile S. pyogenes, H. influenzae ve C. albicans’ın gelişmesini önlediği ortaya konulmuştur. Çalışmanın sonucunda, propolisin çocuklarda bakteri ve kandida türlerinin neden olduğu boğaz enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı aynı zamanda etkili bir antimikrobiyal ajan olarak kullanılabileceği belirtilmiştir.

Kaynak: Shouny W, Muagam F, Sadik Z, Hamza W, “Antimicrobial Activity of Propolis Extract on URT Infections in Pediatric Patients Admitted to Al-Thowrah Hospital, Hodeidah City Yemen,“ World Journal of Medical Sciences 7 (3): 172-177, 2012.”