Romatoid Artrit Nedir?

Romatoid artrit (RA), sıklıkla el, el bileği, ayak, ayak bileğinin küçük eklemlerinde, dizlerde, dirseklerde, daha seyrek olarak kalça ve omuzlarda görülen inflamatuvar (iltihaplı) bir romatizmadır.

Propolis Nedir?

Propolis, arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip tamamen doğal bir arı ürünüdür. Arılar tarafından kovandaki mikropları yok etmek ve sterilizasyonu sağlamak için kullanılır. Arılar petek gözlerini önce propolis ile kaplar sonra ana arı petek gözüne yumurtasını bırakır. Bu sayede yumurtanın sağlıklı bir şekilde gelişmesi sağlanır. Ayrıca arılar, propolisle sıvanan petek gözlerine balını, polenini ve arı sütünü koyar. Böylece arının ürünleri kovanda bozulmadan saklanır.

Propolis ve Romatoid Artrit İlişkisi

Doğada bilinen güçlü antioksidanlardan olan propolis, antienflamatuvar etkisi sayesinde iltihaplı romatizma olarak da adlandırılan romatoid artrit üzerinde olumlu etkiler gösterir. Özellikle 15 farklı fenolik ve flavonoid içeren Anadolu propolisi tüketimi romatoid artrit semptomlarında azalmaya yardımcı olur. Bundan dolayı araştırmacılar, %30 oranında saf Anadolu propolisi içeren bir özütten her gün en az 20 damla tüketilmesini tavsiye etmektedir.

Bilimsel Yayınlar Ne Diyor?

2014 yılında Brezilya Riberiaro Preto Üniversitesi’nde yapılan bilimsel bir çalışmada, propolisin içeriğinde bulunan galanjin, kaempferol ve kuersetin flavonoidlerinin romatoid artrit üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmaya 38 birey katılmıştır. Katılımcılar 2 gruba ayrılmıştır. 1.Grup kontrol grubudur ve hiç flavonoid almamıştır. 2.Grup ise romatoid artritli hastalardan oluşan deney grubudur. Bu gruba propolisin içeriğinde bulunan galanjin, kaempferol ve kuersetin flavonoidlerinden 25-30 mg verilmiştir. Çalışmanın sonucunda propoliste de bulunan galanjin, kaempferol ve kuersetin gibi flavonoidlerinin romatoid artrit semptomlarını azalttığı gözlemlenmiştir.

Kaynak: Santos, Everton OL, et al. “Flavonols modulate the effector functions of healthy individuals’ immune complex-stimulated neutrophils: A therapeutic perspective for rheumatoid arthritis.” International immunopharmacology 21.1 (2014): 102-111