Propolisin Güneş Işınlarına Karşı Koruyucu Etkisi

Güneş her ne kadar canlılığın devamı için gerekli olsa da güneşten gelen zararlı UV ışınları ciltte olumsuz etkiler oluşturabilir. Hem UVA hem de UVB ışınına uzun süre maruz kalmak cildi yaşlandırır, kırışıklıklara sebep olur ayrıca bu durum cilt kanseri için de bir risk oluşturur.

Propolisin Cilt Üzerindeki Faydaları

Propolis, içeriğinde bulunan fenolik ve flavonoid bileşenler sayesinde doğadaki en güçlü antioksidandır ve cilt için de oldukça önemli doğal bir arı ürünüdür. Antioksidan etkisi sayesinde ciltte serbest radikal oluşumunu engeller ve oluşanları temizleyerek ciltte detoks etki yaratır. Propolis ciltte doğal bir bariyer oluşturarak güneşin zararlı UVA ve UVB ışınlarına karşı cildimizi korur. Ayrıca ciltte güneş ışınlarına bağlı oluşan kırışıklıkları ve yaşlanmayı engeller.

Peki Bilimsel Yayınlar Ne Diyor?

2016 yılında Kore’de Kyonggi Üniversitesi’nde yapılan in vitro koşullardaki bilimsel çalışmada, propolisin insan keratinosit hücreleri (keratin üreten hücreler) üzerine etkisi incelenmiştir.

Çalışmada insan keratinosit hücreleri üzerine laboratuvar koşullarında 5 ve 10 µg/mL propolis uygulanmıştır. Sonuçlar incelendiğinde, hücrelerde hasara sebep olan UVA ışınları kaynaklı serbest radikal üretiminin azaldığı görülmüştür.

Çalışma sonucunda propolisin, insan keratinosit hücrelerini, ROS üretimini azaltarak UVA kaynaklı apoptoza karşı koruyucu etki gösterebileceği bildirilmiştir. Aynı zamanda propolisin keratinosit hücrelerindeki UVA kaynaklı mitokondriyal fonksiyon bozukluğunun da önüne geçebileceği bildirilmiştir.

2020 yılında Kore’de Yonsei Üniversitesi’nde yapılan bilimsel çalışmada, propolisin güneş ışınlarından kaynaklanan cilt yaşlanmasına karşı koruyucu etkileri incelenmiştir.

İnsan dermal hücreleri üzerinde yapılan çalışmada, propolis (2.5, 5, 10 ve 20 µg/mL) alan deri hücrelerine 10 gün boyunca günde bir kez ultraviyole ışın verilmiştir.

Çalışmanın sonucunda, propolis uygulanan insan deri hücrelerinde, UV kaynaklı oluşan kolajen bozulmasının ve cilt yaşlanmasını engellendiği bildirilmektedir.

Propolisi Nasıl Kullanalım?

Propolis, güneşin zararlı ışınlarına bağlı olarak gelişen cilt yaşlanmasını ve kolajen yıkımını engeller. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için Anadolu propolisi içeren doğal güneş kremlerinin cilt üzerine düzenli olarak uygulanmasını ve günlük en az %20 oranında saf Anadolu propolisi içeren bir özütten yetişkinlerin 20 damla, çocukların ise 10 damla tüketmesini öneriyorum.

Kaynak:

1) Kim, Han Bit, and Byung Sun Yoo. “Propolis inhibits UVA-induced apoptosis of human keratinocyte HaCaT cells by scavenging ROS.” Toxicological research 32.4 (2016): 345-351.

2) Kim, Da Hyun, et al. “Propolis Suppresses UV-Induced Photoaging in Human Skin through Directly Targeting Phosphoinositide 3-Kinase.” Nutrients 12.12 (2020): 3790