Propolisin Bağışıklık Sistemini Dengeleyici Etkisi ile İlgili YayınlarVücudumuzda her gün Serbest Radikaller yani hücre atıkları oluşur. Bu atıkların her gün vücudumuzdan uzaklaştırılması gerekir. Bunların vücutta birikmesi, kanser, yaşlanma, romatoid artrit, koroner kalp hastalığı, kronik kalp yetmezliği, hiperlipidemi ve hipertansiyon gibi hastalıkların oluşmasına ve ilerlemesine yol açabilir. Serbest radikalleri vücuttan sadece beslenme ile aldığınız antioksidanlar uzaklaştırır. Bu yüzden beslenmenize yüksek antioksidan içeren nar, böğürtlen, yaban mersini, erik, çilek, pancar, zerdeçal, zencefil, soğan, sarımsak gibi antioksidanca zengin besinleri dahil edebilirsiniz(1,2). Bunların yanı sıra nardan en az 80 kat daha fazla antioksidan içeriğe sahip olan Anadolu propolisini de eklemenizi tavsiye ederim. Şifa olsun!

1. Huy L, He H, Huy C, Free Radicals, Antioxidants in Disease and Health Evolution of dietary antioxidants, International Journal of Biomedical Science, 2008 Jun; 4(2): 89–96.
2. Effect of fruit and vegetable antioxidants on total antioxidant capacity of blood plasma, Harasym J, Oledzki R, Nutrition, 2014,514-517.

Propolisin bağışıklık sistemini dengeleyici etkisi ile ilgili diğer yayınları da aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Antimicrobial activity of propolis extract on bacteria isolated from nasopharynx of patients with upper respiratory tract infection admitted to Central Hospital, Benin City, Nigeria (1)

Conti-2016-Propolis-modulates-mirnas-involved- (1)

Effectiveness of an Herbal Preparation Containing Echinacea, Propolis, and Vitamin C in Preventing Respiratory Tract Infections in Children

Effectofpropolisflavonoids (2)

Immune’s‑boosting agent- Immunomodulation potentials of propolis

In vitro and in vivo anti-influenza virus activities of flavonoids and related compounds as components of Brazilian propolis (AF-08) (1)

Propolis and the immune system- a review

Propolis_and_Some_of_its_Constituents_Down-Regulat (1) (1)

Propolis- chemical composition, biological properties and therapeutic activity

Anti-influenza virus activity of propolis in vitro and its efficacy against influenza infection in mice (1)