Böbrekler, bir günde yaklaşık 200 litre kanı filtre ederek, metabolik atıkların ve zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlarlar. Böbrek sağlığı diğer tüm organlarımızın sağlığı kadar önemlidir. Bu nedenle böbreklerimize iyi bakmalıyız. Öncelikle su içmek için çok susamayı beklememeliyiz. Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA) öneril
erine göre 24 saat boyunca su dengesinin sağlanabilmesi için kadınlar 2,0 Litre /gün ve erkekler 2,5 Litre /gün su tüketmelidir. Yeterli su tüketimi vücuttaki toksinleri uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır. Suyun içerisine her gün 20 damla suda çözünebilir propolis damla damlatmak ise vücutta oluşan hücre atıklarının daha kolay atılmasına yardımcı olacak, aynı zamanda bağışıklığı destekleyecektir. 2013 yılında Federal Üniversitesi’nde yapılan bilimsel çalışmada, propolisin böbrek hastalarında görülen semptomlar üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışma 4 grupta, in vivo koşullarda gerçekleştirilmiştir. Sonucunda propolis alan grupların, almayan gruplara göre, böbrek fonksiyonlarında iyileşme olduğu bulunmuştur. Araştırmacılar böbrek sağlığı için propolis kullanımını önermişlerdir.

Kaynak: da Costa, Marcus Felipe Bezerra, et al. “Red propolis ameliorates ischemic-reperfusion acute kidney injury.” Phytomedicine 22.9 (2015): 787-795.