Polen bir bireyin yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli olan tüm besin öğelerini içeren, “Tek Tam Gıda” olarak bilinen doğal bir arı ürünüdür. Polenin içeriğinde; lif, fenolik ve flavonoid bileşenler, B1, B2, B3, B5, B6, A, E, C, D ve K vitaminleri, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, selenyum, demir ve fosfor gibi mineraller ve yaklaşık %30 oranında da protein bulunmaktadır. Aktif spor yapan bireylerin spor performanslarının artması, sakatlıkların daha hızlı iyileşmesi ve kas gelişimlerinin desteklenmesi için polen beslenme planına dahil edilmelidir.

Peki Bilimsel Çalışmalar Ne Diyor?

2014 yılında Clermont-Ferrand Üniversitesi’nde yapılan bilimsel çalışmada, yetersiz besin alımından kaynaklı kas kaybı yaşayan bireylerde düzenli polen tüketiminin, kas gelişimi üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin beslenme düzenlerine 3 hafta boyunca, %5 ve %10 oranında polen eklenmiş ve etkileri gözlemlenmiştir. Çalışmada, katılımcıların başlangıç ve 3 hafta sonundaki kas kütlesi değerleri karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda düzenli polen tüketiminin kas kütlesini geliştirdiği bulunmuştur. Araştırmacılar, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin polenin %30 oranında protein içeriğiyle mutlaka beslenme planına eklenmesi gerektiğini belirtmişlerdir.

2021 yılında Japonya’da Biwako-Gakuin Üniversitesi’nde yapılan randomize kontrollü bilimsel çalışmada, polenin spor performansı üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışmaya yaş ortalaması 21 olan 61 sporcu katılmıştır. Sporcular iki gruba ayrılmıştır. Deney grubundaki sporcular günde 6 adet olmak üzere kapsül formunda standart polen almıştır. Kontrol grubu ise hiç polen almamıştır. 16 hafta süren çalışmada sporcuların besin tüketimleri, vücut kompozisyon analizleri ve spor rutinleri kayıt altına alınmıştır. Çalışmanın sonucunda, polenin fiziksel stresi azaltma, kas kütlesini artırma ve psikolojik stresi azaltmada etkili doğal bir gıda olduğu bildirilmiştir.

Spor performansının gelişmesi için yetişkinler günde 2-4 tatlı kaşığı, çocuklar ise günde 1-2 tatlı kaşığı polen kullanmalıdır. Bu ürün, doğrudan ya da ılık veya soğuk yiyecek ve içeceklere ilave ederek tüketilmelidir.

Kaynaklar:

1)Sugiura, Shin-ichi, et al. “Effects of bee pollen on athletes’ conditions and exercise performances.” Glycative Stress Research 8.1 (2021): 45-61.

2)Salles, Jérôme, et al. “Bee pollen improves muscle protein and energy metabolism in malnourished old rats through interfering with the Mtor signaling pathway and mitochondrial activity.” Nutrients 6.12 (2014): 5500-5516.