Polen bir bireyin yaşamını sürdürebilmesi için ihtiyacı olan tüm besin öğelerini içeren, “Tek Tam Gıda” olarak bilinen doğal bir arı ürünüdür. Polenin içeriğinde; lif, fenolik ve flavonoid bileşenler, B1, B2, B3, B5, B6, A, E, C, D ve K vitaminleri, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, selenyum, demir ve fosfor mineralleri ve yaklaşık %30 oranında da protein bulunmaktadır. İçerdiği bu zengin besin öğeleri sayesinde polen vücudumuzun günlük vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlar. Yüksek miktarda kuersetin, kaempferol ve polifenol türevlerini barındıran bir arı ürünü olan polenin bağışıklık yanıtını iyileştirici, mide ve bağırsak sağlığını destekleyici etkileri bulunmaktadır.

Otizm bozukluğu, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan bir nöro-gelişimsel farklılıktır. Otizmin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik olduğu düşünülmektedir. Otizmli bireylerde, zekâ geriliği, üstün zekâ, dikkat eksikliği, duygu durum bozuklukları, hiperaktivite, epilepsi, mide bağırsak rahatsızlıkları görülebilmektedir. Otizmli bireylerde görülen sindirim sistemi problemlerine karşı polenin destekleyici etkileri bulunmaktadır. Ayrıca yapılan bilimsel araştırmalar; polenin zihinsel performans ve bilişsel durum üzerinde faydaları olduğunu göstermektedir.

 

Bilimsel Çalışmalarda Ne Diyor?

2021 yılında yapılan bilimsel bir çalışmada, polen ve propolis tüketiminin otizm üzerindeki etkileri incelenmiştir.

Çalışmaya katılan ratlar 4 gruba ayrılmıştır.

1.Grup, kontrol grubudur ve hiç arı ürünü almamıştır.

2.Grup, 250 mg/kg/3 gün propiyonik asit uygulanan otizm grubudur.

3.Grup, 250 mg/kg/4 hafta polen alan otizm grubudur.

4.Grup, 250 mg/kg/4 hafta propolis alan otizm grubudur.

 

Çalışma sonucunda polen ve propolisin otizmde nöroinflamasyona karşı koruma sağladığını ve otizmde görülen semptomları azalttığı belirtilmiştir. Otizm gibi nörogelişimsel bozukluklarda zengin antioksidan ve prebiyotik içeriğe sahip olan polen ve propolisin kullanımı önerilmiştir.

Zihinsel performansın gelişmesi için yetişkinler günde 2-4 tatlı kaşığı, çocuklar ise günde 1-2 tatlı kaşığı polen kullanmalıdır. Bu ürün, doğrudan ya da ılık veya soğuk yiyecek ve içeceklere ilave ederek tüketilmelidir.

 

Kaynak: Aabed, K., Bhat, R. S., Al-Dbass, A., Moubayed, N., Algahtani, N., Merghani, N. M., … & El-Ansary, A. (2019). Bee pollen and propolis improve neuroinflammation and dysbiosis induced by propionic acid, a short chain fatty acid in a rodent model of autism. Lipids in health and disease, 18(1), 1-8.