polen tüketiminin kolesterol üzerine etkisiPolen Nedir ?

Polen bir bireyin yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli olan tüm besin öğelerini içeren “Tek Tam Gıda” olarak bilinen doğal bir arı ürünüdür. Polenin içeriğinde; lif, fenolik ve flavonoid bileşenler, B1, B2, B3, B5, B6, A, E, C, D ve K vitaminleri, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, selenyum, demir ve fosfor mineralleri ve yaklaşık %30 oranında doğal protein bulunmaktadır.

Kolesterol Nedir ?

Kolesterol, insanların kanında bulunan ve karaciğerde üretilen bir lipid (yağ) türüdür. Hayvansal kaynaklı besinlerden alınan kolesterol aynı zamanda vücutta da üretilmektedir. Ancak kandaki kolesterolün yüksek seviyelere çıkması, kalp ve damar sağlığı açısından bir risk faktörüdür. Kanda aşırı miktarda bulunan kolesterol damarlarda birikerek damar tıkanması, kalp krizi, felç, inme, böbrek yetmezliği gibi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Yaşam tarzında yapılan değişiklikler ile kolesterol yüksekliğinin önüne geçilebilir. Sigara ve alkolden uzak durmak, fiziksel aktiviteyi arttırmak ve sağlıklı bir beslenme modeli oluşturmak bu değişiklikler arasındadır.

Lifli gıdaların kolesterol düzeylerini dengelediği birçok bilimsel yayında kanıtlanmıştır. Bu nedenle kolesterolü yüksek seyreden bireylerde beslenme planlanırken bol lifli gıdalara yer verilmesi gerekmektedir. Meyveler, sebzeler ve tam tahıllar bunun için iyi bir alternatiftir. Ancak buna ek olarak doğal bir arı ürünü olan polen içeriğindeki yüksek lif ve %30 oranında doğal protein ile kolesterolü dengelemeye yardımcı olmaktadır.

Bilimsel Yayınlarda Polen Tüketiminin Kolesterol Üzerine Etkisi

2017 yılında Polonya Silesia Üniversitesi’nde yapılan bilimsel bir çalışmada, yüksek yağlı diyetin neden olduğu ateroskleroz (damar sertliği) hastalığında polen tüketiminin faydaları araştırılmıştır.

Çalışma 56 rat üzerinde yürütülmüştür ve ratlar 6 gruba ayrılmıştır.

1. Gruba yüksek yağlı diyet verilmiştir.

2. Gruba yüksek yağlı diyet ve 0.1 g/kg polen verilmiştir.

3. Gruba yüksek yağlı diyet ve 1 g/kg polen verilmiştir.

4. Gruba standart diyet ve 0.1 g/kg polen verilmiştir.

5. Gruba standart diyet ve 1 g/kg polen verilmiştir.

6. Gruba ise standart diyet verilmiştir.

16 hafta süren çalışmanın sonucunda yüksek yağlı beslenen ratların 856 mg/dl değerine ulaşan kolesterol seviyelerinin;

0.1g/kg polen tükettiklerinde diğer gruplara kıyasla kolesterol seviyesinin %34 oranında azaldığı,

1 g/kg polen tükettiklerinde ise diğer gruplara kıyasla kolesterol seviyelerinin %67 oranında azaldığı tespit edilmiştir.

Çalışmanın sonucunda, yüksek yağlı diyet alan grupların 0.1 g/kg polen tüketmelerinin ateroskleroz gelişimini sınırlandırdığı, 1g/kg polen tüketmelerinin ise ateroskleroz oluşumunu önlediği görülmüştür. Ayrıca polen Total Kolesterol seviyesinde de anlamlı bir düşüş göstermiştir.

Sizde polenin bu faydalarından yararlanmak için günde 2-4 tatlı kaşığı tüketebilir, çocuklarınıza ise günde 1-2 tatlı kaşığı verebilirsiniz. Poleni, doğrudan ya da ılık veya soğuk yiyecek ve içeceklere ilave edilerek tüketebilir.

Kaynak: Rzepecka-Stojko, Anna, et al. “Anti-atherogenic activity of polyphenol-rich extract from bee pollen.” Nutrients 9.12 (2017): 1369.