Polen ve arı sütü, kas ve kemik sağlığı açısından oldukça önemlidir. İleri yaşlarda, osteoporozdan ve diğer iskelet sistemi hastalıklarından korunmak için özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde kemiklerin büyümesi ve iskelet sağlığı için yeterli kalsiyum alınması gereklidir. İleri yaşlarda ise kolajen sentezini destekleyen doğal gıdalar tüketilmesi çok önemlidir. Kolajen, dişlerin, kemiklerin ve kasların sağlığı ve korunmasına yardımcı olur. Arı sütü ve polen de kolajen sentezini destekler ve kalsiyum içeriği açısından da oldukça zengindir. Arı sütünün bileşiminde, B grubu vitaminleri (B1, B2, B3, B5 ve B6) ve çinko, magnezyum, kalsiyum, demir gibi önemli mineraller bulunur. Ek olarak, başka herhangi bir gıda maddesinde bulunmayan royalaktin ve 10-HDA diye adlandırdığımız bileşenlere de sahiptir. Polen ise; B1, B2, B3, B5, B6, E, C vitaminleri ve potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, bakır, selenyum gibi minerallerle doludur. Vitamin ve mineral ve açısından zengin, kemik sağlığını destekleyecek olan arı sütlü ham ballı karışımlardan her gün düzenli olarak 1 tatlı kaşığı tüketilmeli. Polenden ise; çocuklar her gün düzenli olarak 1-2 tatlı kaşığı, yetişkinler ise 2-4 tatlı kaşığı tüketmelidir. Sağlıklı günler dilerim.

Kaynaklar:
1.Hidaka, Saburo, et al. “Royal jelly prevents osteoporosis in rats: beneficial effects in ovariectomy model and in bone tissue culture model.” Evidence-based complementary and alternative medicine 3.3 (2006): 339-348.
2.Ares, Ana M., et al. “Extraction and determination of bioactive compounds from bee pollen.” Journal of pharmaceutical and biomedical analysis 147 (2018): 110-124.