Multipl Skleroz (MS) Hastalarında Arı Sütü Tüketimi

Multipl Skleroz Nedir?

Multipl Skleroz (MS) hastalığı ,merkezi sinir sistemine etki eden (beyin ve omurilik) ve kas güçsüzlüğü, dengede bozukluk, yürüme ve konuşma aksaklığı ile kendini belli eden nörolojik bir hastalıktır. MS hastalığında, bireylerin bağışıklık sisteminde meydana gelen bozukluk, beyin ve omurilikteki sinirlerin etrafını saran miyelin kılıf tabakasını etkilemektedir. Miyelin kılıf tabakası hasar gördüğü zaman beyin ve omurilik tarafından beyine gönderilen mesajların iletimi aksamaktadır. Bunun sonucunda hastalarda yürümede zorluk, denge sağlamada güçlük, bacaklarda ve ayaklarda uyuşma, yorgunluk hissi, görme zorluğu oluşmaktadır.
Multipl Skleroz hastalığının herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır ancak hayat tarzında yapılan değişiklikler hastalığın seyrinin hafiflemesine yardımcı olmaktadır.

Arı Sütü Nedir?

Arı sütü ,işçi arıların yutak üstü salgı bezlerinden salgıladığı, kovanda yavru arıların ve kraliçe arının beslenmesinde kullanılan doğal bir arı ürünüdür. Arı sütü, bileşiminde B grubu vitaminleri (B1, B2, B3, B5 ve B6), çinko, magnezyum, demir gibi önemli mineralleri içerir. Bunun yanında; başka herhangi bir gıda maddesinde bulunmayan royalaktin ve 10-HDA diye adlandırdığımız bileşenleri de içerir. Bu çok faydalı bileşenler ile arı sütü; performans ve zindeliği arttırarak gün içerisinde daha enerjik hissetmeye yardımcıdır ve bağışıklığı destekleyici özellik göstermektedir. Taze arı sütünü çocuklar günde ¼ çay kaşığı doğrudan, aç karnına dil altından, yetişkinler ise ½ çay kaşığı doğrudan, aç karnını dil altından tüketebilirler. Ya da propolis arı sütü ham bal karışımlarından günde 1 tatlı kaşığı olarak, doğrudan ya da yoğurt, süt gibi sevilen ılık veya soğuk gıdaların içerisine ilave edilerek tüketebilirler.

Peki Bilimsel Çalışmalar Ne Diyor?
Yapılan bilimsel bir araştırmaya göre; arı sütü tüketiminin Multipl Skleroz hastalığına bağlı oluşan yan etkileri hafiflettiği bildirilmektedir.

2014 yılında yayınlanan bir makalede, apiterapi tedavisinin MS hastalığı üzerindeki etkileri araştırılmıştır.

26-71 yaş aralığındaki 50 MS hastası çalışmaya katılmıştır. Çalışmaya katılan bireyler 2 ayrı gruba ayrılmıştır.

  • 1.Gruba medikal tedavilerine ek olarak 12 ay boyunca haftada 3 kere bal, polen, arı sütü ve propolis verilmiştir.
  • 2. Grup ise sadece standart tedavi almıştır.

12 ayın sonunda standart tedavinin yanında arı ürünleri alan 16 hastanın yürüyüşünde, kabızlık, idrar gibi problemlerinde, yataktaki hareketlerinde ve uzun süre yatakta tedavi gördüklerinden ötürü oluşan yaralarda iyileşme gözlemlenmiştir.

Kaynak: Helal, Suzette I., Ahmad Hegazi, and Khaled Al-Menabbawy. “Apitherapy Have a Role in Treatment of Multiple Sclerosis.” Macedonian Journal of Medical Sciences 7.2 (2014): 263-268.