Vücudumuzdaki proteinlerin üçte birini oluşturan kolajen, başta kemik ve deri olmak üzere tüm dokularda bulunur ve aynı zamanda genç ve pürüzsüz bir cilt yapısının da temelini oluşturur. Yaşlanma sürecinde cilt yapısında kırışıklıklar, sarkma, kıkırdağın azalması ve eklem ağrıları gibi önemli değişimler meydana gelebilir. Bu durum vücuttaki kolajen sentezinin azaldığına işarettir. Kolajen sentezini dışarıdan desteklemenin yanında, kolajen içeriği yüksek besinler ile içerden desteklemekte çok önemlidir. Bu besinlerin başında tamamen doğal bir arı ürünü olan arı sütü gösterilebilir. Çünkü arı sütünün içeriğinde herhangi bir besin maddesinde bulunmayan royalaktin ve 10-HDA gibi çok özel iki bileşen, B grubu vitaminleri (B1, B2, B3, B5 ve B6), çinko, magnezyum ve demir gibi önemli mineraller bulunur. Bu sebeple arı sütlü ham ballı karışımlar her gün düzenli olarak tüketilmeli ve en az 1 tatlı kaşığı olacak şeklide beslenme planına eklenmelidir. Şifa olmasını dilerim.

Kaynaklar:
1. Park H, Hwang E, Lee K, Han S, Cho Y, Kim S, “Royal Jelly Protects Against Ultraviolet B–Induced Photoaging in Human Skin Fibroblasts via Enhancing Collagen Production” Med Food 14 (9) 2011, 899–906.
2. Proksch, E., Segger, D., Degwert, J., Schunck, M., Zague, V., Oesser, S., Oral supplementation of specific collagen peptides has beneficial effects on human skin physiology: a double-blind, placebocontrolled study. Skin Pharmacol Physiol. 27(1): 47- 55, 2013.
3. Asghar, A., Henrickson, R.L., Chemical, biochemical, functional characteristics of collagen in food system. Advances in food research 28: 231- 372-7.