Yaz mevsimi geldiğinde, birçoğumuz sıcaktan kaçmak ve serinlemek için klima kullanmayı, denize girmeyi veya havuzda yüzmeyi tercih ederiz. Ancak, bu aktiviteler bazı enfeksiyon riskleri taşıyabilir. Bu enfeksiyon risklerinden korunmak için, bağışıklık sistemimizi desteklemek önemlidir.

Klima Kaynaklı Enfeksiyonlar: Yaz aylarında sıcaktan kaçmak için klima kullanmak yaygın bir yöntemdir. Ancak, kötü bakım veya temizlik eksikliği durumunda klima birçok mikroorganizmanın üremesi için uygun bir ortam haline gelebilir. Bu nedenle, klimanızı düzenli olarak temizlemek ve filtrelerini değiştirmek önemlidir. Yaz aylarında klima kullanımı nedeniyle artan solunum yolu enfeksiyonlarına karşı propolis tüketmeyi ihmal etmeyin. Çünkü propolis, doğal bir gıda olması nedeniyle yaz kış düzenli tüketilebilecek harika bir bağışıklık desteğidir!

Deniz ve Havuz Kaynaklı Enfeksiyonlar: Deniz ve havuza girmek, yaz aylarında serinlemek için harika bir seçenektir. Ancak, deniz ve havuz suyu bazı enfeksiyonlara yol açabilir. Özellikle havuz suyu temizliği ve dezenfeksiyonu yeterli şekilde yapılmazsa, mikroorganizmaların üremesi için uygun bir ortam oluşabilir. Tıpkı havuz gibi, deniz suyuyla da enfeksiyon riski mevcuttur. Örneğin, Vibrio vulnificus adı verilen bakteri, sel sularına maruz kalan denizlerde, açık yaraları olan kişilere bulaşabilmektedir. Cilt yaraları veya açık kesikler aracılığıyla vücuda girebilen ve ciddi enfeksiyonlara neden olabilen bu tarz bakterilere karşı açık yaralarınızı kapatmanız ve yüzdükten sonra mutlaka duş almak önemlidir. Ayrıca, antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklere sahip propolisin düzenli tüketimi, bağışıklık sistemini destekleyerek vücudun kendini enfeksiyonlara karşı doğal olarak savunmasını sağlar.

Bilimsel Çalışma Örneği:

2012 yılında Hodeidah Üniversitesi’nde yapılan çalışmada; propolis kullanımın çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarına etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya üst solunum yolu enfeksiyonu tanısı konulan 41 çocuk katılmıştır. Katılımcılardan toplam 17 boğaz kültürü örneği alınmıştır. 17 örnekten 9’unda Streptococcus pyogenes bakterisi, 2’sinde Haemophilus influenzae bakterisi ve 6’sında Candida albicans bakterisi tanımlanmıştır. Çalışmada hastalara propolis ve keçi sütü karıştırılarak verilmiştir. Bu sayede antimikrobiyal etki arttırılmış ve çocukların 2-5 günlük bir sürede iyileştiği tespit edilmiştir. Ayrıca propolisin antimikrobiyal özelliği ile S. pyogenes, H. influenzae ve C. albicans’ın gelişmesini önlediği ortaya konulmuştur. Çalışmanın sonucunda propolisin çocuklarda bakteri ve kandida türlerinin neden olduğu boğaz enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı aynı zamanda etkili bir antimikrobiyal ajan olduğu tespit edilmiştir.

Klima, deniz ve havuz kaynaklı enfeksiyonlara karşı vücudun savunma sistemini doğal olarak desteklemek üzere, en az %10 oranında saf Anadolu propolisi içeren bir özütten yetişkinlerin günde 20 damla, çocukların ise 10 damla tüketmesi önerilir.

Kaynak: Shouny W, Muagam F, Sadik Z, Hamza W, Antimicrobial Activity of Propolis Extract on URT Infections in Pediatric Patients Admitted to Al-Thowrah Hospital, Hodeidah City Yemen, World Journal of Medical Sciences 7 (3): 172-177, 2012.