Arı Sütü Nedir?

Arı sütü, işçi arılar tarafından salgılanan bir besindir. Kraliçe arının büyümesi ve beslenmesi için kullanılır. Arı sütü içeriğinde protein, amino asitler, değerli yağlar, çeşitli vitamin ve mineraller barındırır. İçerisinde değerli B grubu vitaminleri; kalsiyum, bakır, manganez, potasyum, sodyum, demir ve çinko mineralleri bulunur. Bu açıdan arı sütü, dünyadaki en değerli içeriğe sahip az sayıdaki gıdadan biridir. Arı sütü, antioksidan ve antienflamatuvar özelliklere sahiptir. Arı sütü zengin besin bileşiminin yanı sıra kendine özgü 10-HDA ve royalaktin bileşenleriyle bedensel ve zihinsel gelişimi destekleyici etki gösterir. Kalp, kemik ve eklem sağlığında faydalar sağlayan bir besindir. Yara iyileşmesi ve cilt dokusunun onarımında yardımcı olur. İçeriğindeki değerli proteinler ile kan basıncını dengelemeyi sağlar. İnsülin duyarlılığı ve kan şekeri kontrolünde olumlu etkiler gösteren bir besindir. Bilimsel çalışmalar, arı sütünün menopozun bazı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Ayrıca kadınlarda yumurta sayısı, erkeklerde ise sperm kalitesini arttırarak doğurganlık arttırıcı etkisiyle infertilite tedavisinde destek olarak kullanılır. Taze arı sütünü çocuklar günde ¼ çay kaşığı doğrudan, aç karnına dil altından, yetişkinler ise ½ çay kaşığı doğrudan, aç karnını dil altından tüketebilirler.

Arı Sütü ve Kadın Sağlığı

Menopoz, kadınların menstruasyon dönemlerinin sona erdiği ve vücutlarında çeşitli hormonal değişikliklerin olduğu dönemdir. Genellikle 40 yaş ve sonrasında görülür. Menopoz döneminde uyku bozuklukları, depresif ve sinirli bir ruh hali, kalp damar hastalıkları, vajinal kuruluk, cinsel isteksizlik, adet düzensizlikleri gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Vücutta oluşan hormonal değişikliklerin yanında kemik erimesi ve yüksek tansiyon görülebilir.
Osteoporoz olarak da tanımlanan kemik erimesi durumu, kadınlarda erkeklere kıyasla daha sık görülebiliyor. Bu durumun sebebi kadınların kemik yapısında daha az mineral bulunmasıdır. Zamanla yaşlanan vücutta mineral kaybı arttığı için de kadınlar, kemik ve iskelet sistemi rahatsızlıklarına daha yatkın olurlar. Menopoz döneminde kemik mineral yoğunluğunun düşmesinin yanında östrojen seviyesi de düşüyor. Hızla düşen östrojen miktarı kemik erimesi riskini artırıyor. Bu dönemde yaşanan yapısal değişiklikler, kemik ve eklemlerde ağrılara sebep olur. Menopozal dönemde kemik sağlığının korunması için düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme, yeterli D vitamini alma, daha az kafein alma, sigara ve alkolden uzak durma önemlidir. Kendine özgü değerli besin bileşenleri olan ve antioksidandan zengin arı ürünlerinin beslenmeye dahil edilmesi de bir o kadar önemli. Yapılan bilimsel araştırmalar, postmenopozal dönemde arı ürünlerinin beslenmeye dahil edilmesinin fayda sağladığını gösteriyor.

Bilimsel Çalışmalarda Arı Sütü ve Kemik Sağlığı

2021 yılında Aichi Medikal Üniversitesi’nde yapılan çift kör randomize kontrollü bilimsel çalışmada, postmenopozal kadınlarda arı sütü tüketiminin kemik sağlığı üzerine etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmaya 45-60 yaş aralığında 72 postmenopozal kadın katılmıştır. 6 ay süren çalışma için katılımcılar iki eşit gruba ayrılmıştır. Deney grubu, günlük 3000 mg arı sütü kapsülü almıştır. Çalışma sonucunda, katılımcıların kemik mineral yoğunlukları değerlendirilmiştir. Sonuçlar kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, arı sütü tüketiminin kemik mineral yoğunluğu ve kemik gücünü artırmada etkili olduğu bildirilmiştir. Araştırmacılar arı sütünün postmenopozal kemik sağlığı için faydalı doğal bir gıda olduğunu belirtmişlerdir.

Kaynak: Matsushita, H., Shimizu, S., Morita, N., Watanabe, K., & Wakatsuki, A. (2021). Effects of royal jelly on bone metabolism in postmenopausal women: a randomized, controlled study. Climacteric, 24(2), 164-170.