TV Show with Safiye Nur Şimşek

16 Mayıs Cumartesi günü Safiye Nur Şimşek’in sunumuyla Beyaz TV’de yayınlanan “Safiye Nur ile Biz Bize” programının konuğuydum. Birbirinden değerli arı ürünlerini konuştuğumuz bu keyifli sohbet için Safiye Nur Şimşek’e ve tüm “Safiye Nur ile Biz Bize” ekibine çok teşekkür ederim.

TV Show with Halit Yerebakan

27 Nisan Pazartesi günü Halit Yerebakan’ın sunumuyla TRT1’de yayınlanan “İyi Fikir” programının konuğuydum. Birbirinden değerli arı ürünlerini konuştuğumuz bu keyifli sohbet için Halit Yerebakan’a, stüdyoda program konuğu olan, ekran başından bizi izleyen herkese ve tüm ‘İyi Fikir’ ekibine çok teşekkür ederim.

TV Show with Sonay Öztan Gökhan

15 Mart Pazar günü Sonay Öztan Gökhan’ın sunumuyla CNN Turk’te yayınlanan “Klinik” programının konuğuydum. Birbirinden değerli arı ürünlerini konuştuğumuz bu keyifli sohbet için Sonay Öztan Gökhan’a, stüdyoda program konuğu olan, ekran başından bizi izleyen herkese ve tüm ‘Klinik’ ekibine çok teşekkür ederim.

TV Show with Çağla Şikel

11 Şubat Salı günü Çağla Şikel’in sunumuyla Fox TV’de yayınlanan “Çağla ile Yeni Bir Gün” programının konuğuydum. Birbirinden değerli arı ürünlerini konuştuğumuz bu keyifli sohbet için Çağla Şıkel’e, stüdyoda program konuğu olan, ekran başından bizi izleyen herkese ve tüm ‘Çağla ile Yeni Bir Gün’ ekibine çok teşekkür ederim.

TV Show with Şafak Tukle

22 Ocak Çarşamba günü Şafak Tukle’nin sunumuyla A Para TV’de yayınlanan Türk İşi programının konuğuydum. Birbirinden değerli arı ürünlerini konuştuğumuz bu keyifli sohbet için Şafak Tukle’ye, ekran başından bizi izleyen herkese ve tüm ‘Türk İşi’ ekibine çok teşekkür ederim.

Pediatrist Buluşması

6 Ocak Pazartesi günü değerli Çocuk Sağlığı Uzmanı hekimler ile buluştuk, arı ürünlerinin beslenme açısından öneminden bahsettik. Polen, propolis, arısütü, arı ekmeği ve ham balın sağlık ve beslenme açısından önemine ilişkin sunumumu gerçekleştirdim. Bu güzel organizasyonda bizlerle birlikte olan değerli hekimlerimize çok teşekkür ederim.

Esaslı Kadınlar Paneli

13 Aralık Cuma günü İzmit 41 Burda AVM’de gerçekleşen ‘Esaslı Kadınlar Paneli’nde bende yer aldım. Moderatörlüğünü sevgili Elif Ergu’nun yaptığı bu keyifli söyleşide cesaret eden kadınların neler yapabildiğini ve birbirinden güzel girişimcilik hikayelerini dinledik. Bu güzel organizasyonda bizleri buluşturan başta sevgili Berrak Kutsoy’a ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.

TV Show with Derya Baykal

5 Aralık Perşembe günü Derya Baykal’ın sunumuyla Teve2’de yayınlanan Derya Baykal ile Gülümse programının konuğuydum. Birbirinden değerli arı ürünlerini konuştuğumuz bu keyifli sohbet için Derya Baykal’a, stüdyoda program konuğu olan, ekran başından bizi izleyen herkese ve tüm ‘Derya Baykal’la Gülümse’ ekibine çok teşekkür ederim.

TV Show with Çağla Şikel

3 Aralık Salı günü Çağla Şikel’in sunumuyla Fox TV’de yayınlanan “Çağla ile Yeni Bir Gün” programının konuğuydum. Birbirinden değerli arı ürünlerini konuştuğumuz bu keyifli sohbet için Çağla Şıkel’e, stüdyoda program konuğu olan, ekran başından bizi izleyen herkese ve tüm ‘Çağla ile Yeni Bir Gün’ ekibine çok teşekkür ederim.

TV Show with Nilufer Batur

20 Ekim Pazar günü Tuluhan Tekelioğlu’nun sunumuyla Tele1’de yayınlanan “Hayatın Rengi” programının konuğuydum. Birbirinden değerli arı ürünlerini konuştuğumuz bu keyifli sohbet için Tuluhan Tekelioğlu’na, stüdyoda program konuğu olan, ekran başından bizi izleyen herkese ve tüm ‘Hayatın Rengi’ ekibine çok teşekkür ederim.

TV Show with Derya Baykal

It was a pleasure being invited as a guest for the tv show hosted by Derya Baykal on September 19. Thanks for everyone who have hosted us at this wonderful event.

TV Show with Nilufer Batur

It was a pleasure being invited as a guest speaker for the tv show hosted by Nilufer Batur to discuss the benefits of bee products, including royal jelly, raw honey and pollen on August 20. Thanks for everyone who have hosted us at this wonderful event.

TV Show with Ceyda Guvenci

It was a pleasure being invited as a guest speaker for the tv show hosted by Ceyda Guvenci to discuss the benefits of bee products, including royal jelly, raw honey and pollen on July 11, at TV8. Thanks for everyone who have hosted us at this wonderful event.
TV Show with Derya Baykal

It was a pleasure being invited as a guest speaker for the tv show hosted by Derya Baykal to discuss the benefits of bee products, including royal jelly, raw honey and pollen on June 25. Thanks for everyone who have hosted us at this wonderful event.TV Show with Derya Baykal

It was a pleasure being invited as a guest speaker for the tv show hosted by Derya Baykal to discuss the benefits of bee products, including royal jelly, raw honey and pollen on June 19. Thanks for everyone who have hosted us and watched this wonderful event.

TV Show with Cagla Sikel

It was a pleasure being invited as a guest speaker for the tv show hosted by Cagla Sikel to discuss the benefits of bee products on June 17. Thanks for everyone who have hosted us and watched this wonderful event. Thanks for everyone who have hosted us and watched this wonderful event.TV Show with Derya Baykal

It was a pleasure being invited as a guest speaker for the tv show hosted by Derya Baykal to discuss the benefits of bee products, including royal jelly, raw honey and pollenon May 27.

Thanks for everyone who have hosted us and watched this wonderful event.

TV Show with Derya Baykal

It was a pleasure being invited as a guest speaker for the tv show hosted by Derya Baykal to discuss the benefits of bee products, including royal jelly, raw honey and pollenon May 16.

Thanks for everyone who have hosted us and watched this wonderful event.

watched this wonderful event. 

TV Show with Cagla Sikel

It was a pleasure being invited as a guest speaker for the tv show hosted by Cagla Sikel to discuss about propolis, royal jelly and raw honey on May 13.

Thanks for everyone who have hosted us and watched this wonderful event.

Malta International Honey Commission

We have represented Turkey during the International Honey Commission Congress at Malta during 7-10 May.

I’ve presented three different studies: “Comparison of Invertase activities of raw and pasteurized honey”, “Examination of antioxidant properties of Turkish propolis”

and “Antimicrobial activities of bee products”. It was a pleasure attending this great event and thanks to everyone who have organized it”

EUROWOMAN 2019

It was a pleasure being invited as a guest speaker to the EUROWOMAN 2019 event on April 24.

It was very inspiring to represent Turkey with our locally produced propolis.

I’d like to thank everyone

organized it.

TV Show with Oylum Talu

13 Nisan Cumartesi günü Habertürk TV’de Oylum Talu’nun sunumuyla yayınlanan Söz Sende programının konuğu oldum. Propolisten arı sütüne, ham baldan polene çok değerli arı ürünlerini konuştuğumuz bu keyifli sohbet için Oylum Talu’ya ve tüm Söz Sende ekibine teşekkür ederim.

Facility Visit with Ayse Arman

11 Nisan Perşembe günü sevgili Ayşe Arman’ı İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) arılığımızda ve laboratuvarımızda ağırladık ve iyilik kolyeleri projesine biz de destek verdik! Kadın girişimciliğine destek olmak amacı ile yer aldığımız bu anlamlı projede, etkinliğimize katılan sevgili KAGİDER Başkanı Sanem Oktar’a çok teşekkür ederim. Kadınların gücünü iyiliğe dönüştüren ve her geçen gün büyüyen bu projenin bir parçası olmaktan dolayı çok mutlu ve gururluyum. Sevgili Ayşe Arman’a ziyareti için ve ülkemiz arıcılığına katkısı için çok teşekkür ederim.

Natural & Organic Products Expo, London

We have attended the Natural & Organic Products Expo, London on 7-8 April.

It was an absolute pleasure representing Turkish propolis and showcasing our fast growing brand! 

TV Show with Cagla Sikel

It was a pleasure being invited as a guest speaker for the tv show hosted by Cagla Sikel to discuss the benefits of bee products and healthy eating tips on November 29. Thanks for everyone who have hosted us and watched this wonderful event. 

 

 

 

 

 

TV Show with Pelin Cift

It was a pleasure being invited as a guest speaker for the tv show hosted by Pelin Cift on TRT1 to discuss the benefits of bee products and healthy eating tips on November 20. Thanks for everyone who have hosted us and watched this wonderful event.  

 

 

 

 

 

TV Show with Ebru Akel

It was a pleasure being invited as a guest speaker for the tv show hosted by Ebru Akel to discuss the benefits of bee products and healthy eating tips on November 20. We have visited our apiaries after. Thanks for everyone who have hosted us and watched this wonderful event..

 

 

 

 

 

TV Show with Cagla Sikel

It was a pleasure being invited as a guest speaker for the tv show hosted by Cagla Sikel to discuss the benefits of bee products and healthy eating tips on November 12. Thanks for everyone who have hosted us and watched this wonderful event.

 

 

 

 

 

TV Show with Cagla Sikel

11 Kasım Pazar günü Esra Harmanda’nın sunduğu Hayat Güzeldir programına konuk oldum. Bu keyifli sohbet için Esra Harmanda’ya ve emeği geçen Show TV ekibine çok teşekkür ederim. Her mevsim propolis kullanmaya devam. 

 

 

 

 

 

A PARA TV Show


 

It was a pleasure being invited as a guest speaker for the tv show hosted by Aysun Saritac to discuss the benefits of bee products and healthy eating tips on October 21. Thanks for everyone giving me the opportunity to promote Anatolian Propolis and have hosted us.

 

 

 

 

 

EY Turkish Women Entrepreneurs Event

I’ve attended the event supporting Turkish Women Entrepreneurs. It was awesome getting together with such inspirational female entrepreneurs. Thanks for everyone who have organized this wonderful event.  

 

 

 

 

 

6th International Beekeeping and Pine Honey Congress in Mugla 

I’ve presented my research about the effect of geographical differences on the anti-oxidiant activity of propolis at the congress. 

 

Thanks everyone who organized this amazing event.

 

 

 

 

 

Singapore Visit

After being awarded the KOSGEB Innovation award in 2018, we were invited to the Singapore and Malaysia Embassies and Commercial Attache’s. 

 

It was a wonderful opportunity to meet new people and research new markets. I’d like to thank everyone who has invited and organized this wonderful event.

 

 

TV Show with Zahide Yetis

It was a pleasure being invited as a guest speaker for the tv show hosted by Zahide Yetis to discuss the benefits of bee products on health and beauty on October 10.

 

Thanks for everyone who have hosted us and watched this wonderful event.  

 

 

TV Show with Burcu Esmersoy & Nihat Dik

It was a pleasure being invited as a guest speaker for the tv show hosted by Zahide Yetis to discuss the benefits of bee products on health and beauty on September 25.  

 

Thanks for everyone who have hosted us and watched this wonderful event.

 

 

 

 

TV Show with Cagla Sikel

It was a pleasure being invited as a guest speaker for the tv show hosted by Esra Harmanda to discuss the benefits of bee products on health and beauty on September 22.  

 

Thanks for everyone who have hosted us and watched this wonderful event.

 

 

 

 

Women Food Producers Event

I’ve gathered with women entrepreneurs on Monday. Thanks to Gamze Cizreli for organizing the event at BigChefs and meeting with the women food producers .We have a long way of improving the amount of female entrepreneurs and working hard to improve it. 

TV Show with Ebru Akel 

It was a pleasure being invited as a guest speaker for the tv show hosted by Ebru Akel to discuss the benefits of bee products on health and beauty on August 25. 

 

Thanks for everyone who have hosted us and watched this wonderful event.

 

 

 

 

TV Show with Derya Baykal 

It was a pleasure being invited as a guest speaker for the tv show hosted by Derya Baykal to discuss the benefits of bee products including propolis, raw honey and royal jelly on August 14. 

 

Thanks for everyone who have hosted us and watched this wonderful event.

 

 

 

 

 

Luleburgaz Women Academy

I’d like to thanks to Luleburgaz Municipality who offer help to women who have been subjected to violence and run rehab programs.

It was an honor speaking during the event and thanks for everyone who organize it.

MomTalks 2018 Event

We have gathered with inspiring moms to discuss parenthood and child education. It was an honor attending and

 

thanks for Aysen Aksakal for moderating this beautiful event

Health benefits of Propolis Presentation 

It was a pleasure being invited as a guest speaker to the event about health benefits of propolis at the Bezmialem University. I’d like to thank everyone who has participated organizing this event. 

GEC18IST Global Entrepreneurship Congress

The 10th anniversary of the Global Entrepreneurship Week – GGH event was celebrated in Istanbul on 16-19 April. 

It was a great joy being a part of the panel hosted by the Garanti bank and Kagider organization.

Women Business Awards

It was an honor being awarded the Most innovative Female Entrepreneur Award by Denizli Women Entrepreneur Association. 

 

Denizli İş Kadınları Birliği’nin düzenlediği İş Dünyası Kadınları Ödül Töreni’nde bulunmaktan ve 2017 yılı İnovatif İş Kadını ödülüne layık görülmekten onur duydum. Bu başarılı etkinliği düzenleyenlere, destekleyenlere ve tüm katılımcılara teşekkür ederim. Özellikle de DİKAB yönetimi ve ekibine çok teşekkür ederiz. Kadın isterse yapar!

Women Talks

It was a pleasure attending the Women Talks event at Gelisim University Biotech Club, as the founder of local propolis using the contracted beekeeping award. I’d like to thank everyone organizing this event

KOSGEB Innovative Entrepreneur Award

Our innovative propolis products have won the most Innovative Entrepreneurship Award! We have received the award from our president Binali Yildirim. We’d like to extend out gratitude for everyone who believed in us and helped us come this far with our local Anatolian propolis.

Being an Effícíent &High Impact Woman

İsviçre Ticaret Odasının 6 mart tarihinde düzenlemiş olduğu Being an Effícíent &High Impact Woman etkinliğinde müthiş kadınların Azim ve mücadele dolu hikayelerini dinledik. İçinizdeki güce İnanın ve hayallerinizin peşinden gidin. Kadınsan Yaparsın! Bu başarılı etkinlikte emeği geçen herkese teşekkürler.

Sectoral Orienteering

I’ve gathered with successful female entrepreneurs at the Sectoral Orienteering event to inspire the upcoming generation at the Ozyegin University.

It was a pleasure attending the event and thanks for everyone who helped organize it. 

TOBB Samsun Gathering

Samsun Municipality Chamber of Commerce organized this event for the female entrepreneurs. 

It was very inspiring gathering with other women entrepreneurs and share our stories.