Arı ekmeği, polenin dış zarının arının kendi enzimleriyle sindirilip bütün besin içeriğinin açığa çıkmış tamamen doğal bir arı ürünüdür.  Kısaca polenin fermente halidir. Enzimlerle polenin dış zarının parçalanması bir fermentasyon işlemi olup, bu fermentasyonda yararlı bakteriler gelişmektedir. Bileşiminde bulunan Lactobacillus bakterileriyle arı ekmeği doğal probiyotik bir gıdadır.

 

Arı ekmeği; vitamin ve mineral içeriğiyle ve doğurganlığı desteklemesiyle de ön plandadır. Sindirilebilirliği polene kıyasla daha yüksektir. Arı ekmeğinin protein içeriği de oldukça yüksektir, yaklaşık %30 oranında protein içerir. Ayrıca “K vitamini” açısından zengin olduğu ve aynı zamanda yüksek miktarda B vitamini içerdiği bilimsel kaynaklarda da belirtilir.

 

Yapılan bilimsel çalışmalar arı ekmeğinin antioksidan ve antimikrobiyal özellikleriyle bağışıklık sistemini desteklediğini, konsantrasyon ve hafızayı güçlendirdiğini, sindirim sistemi fonksiyonlarını, kolesterol ve kan basıncı seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olduğunu gösterir. Ayrıca, arı ekmeği çocukların büyüme ve gelişmesine de önemli bir destektir.

 

Arı Ekmeği ve Karaciğer Fonksiyonları

2012 yılında Kaunas Hastanesinde yapılan bir çalışmada; kronik hepatitli hastalarda bal ile karıştırılan arı ekmeği tüketiminin hepatik fonksiyon ve kan parametreleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya 19-69 yaşları arasındaki 5’i kadın, 13’ü erkek olmak üzere toplam 18 kişi katılmıştır. Çalışma da 8 kişiye tıbbi tedavisinin yanında günde iki kez 15 gram ham bal ve arı ekmeği karışımı verilmiş, 10 kişiye ise sadece tıbbi tedavi uygulanmıştır. İki grubun da eritrosit, lökosit, hemoglobin, CRP, glikoz, bilirubin, AST ve ALT değerlerine bakılmıştır. Çalışmanın sonucunda sadece ilaç ile tedavi edilen kontrol grubuyla, tedavilerinin yanında ham bal ve arı ekmeği tüketen grup karşılaştırılmış ve tedavisinin yanında ham bal ile arı ekmeği tüketen hastaların karaciğer fonksiyonlarında anlamlı bir düzelme olduğu gözlemlenmiştir.

Reference: Čeksterytė V, Balžekas J, Baltuškevičius A, Jurgevičius E. “The use of beebread-honey mixture in the treatment of liver diseases in alcohol-dependent patients.“ Chemical Technology, 60(2): 62-66 2012.