Mimikler ve doğal yaşlanma süreci, göz çevresindeki kaz ayağı adı verilen yatay çizgilerin oluşmasına sebep olur. Bu çizgiler, yaş ilerledikçe derinleşir ve belirginleşir. Genetik, çevresel ve biyolojik faktörlerle birlikte, zamanla göz kapağı çevresindeki elastikiyetin kaybı sonucu sarkmaların oluşmasıyla göz altlarında morluk ve torbalar da meydana gelebilmektedir. Bu durum, etkili bir göz çevresi bakımını gerekli kılar. Ancak, vücudumuzdaki en ince deri göz çevresinde bulunduğundan, bu bölgeye özel bir bakım uygulamak gerekir.

 

Peki, kaz ayakları, göz çevresindeki morluklar ve koyu halkalar gibi sorunları hedefleyen etkili bir göz çevresi bakım rutininde nelere dikkat edilmeli?

Göz çevresi bakım ürünleri, göz çevresine nem desteği sağlayan, bu bölgede kırışıklık oluşumunu azaltan ve göz kapağındaki sarkmaları, göz altındaki torbaları ve renk değişikliklerini iyileştiren içeriklere sahip olmalıdır. Göz çevresine uygulanan kozmetikler ile cildin nemlenmesi ve yenilenmesi sağlanır. Ancak göz çevresinin oldukça hassas bir bölge olması nedeniyle, göz çevresi bakım ürünlerinin içeriği çok önemlidir. Kimyasal içerikli krem ve serumlar yerine %100 doğal bileşenlerden elde edilmiş, doğal krem ve serumların tercih edilmesi, etkili bir göz çevresi bakımı için oldukça önemlidir.

 

Göz çevresi bakım rutininde, göz çevresi temizleme ürünü ve pamuk ped yardımı ile göz çevresini makyaj ve kirden arındırmak en ilk adımdır. Bu adımda, göz çevresi için özel olarak üretilmiş, doğal ve dermatolojik olarak test edilmiş bir temizleyici tercih edin. Ardından temizleyiciyi nazikçe durulayın.

 

Neme doymuş bir göz çevresi için…

Kırışıklık ve kaz ayaklarının oluşumunu engellemek ve geciktirmek için göz çevresinin etkili bir şekilde nemlendirilmesi gerekir. Hyaluronik asit, B5 ve E vitaminleri, shea yağı, hodan yağı, aloe vera, arı sütü, ham bal gibi doğal bileşenler, hassas göz çevresinin nem dengesini korumaya yardımcı olarak kırışıklıkların oluşumunu engeller. Göz çevresi için özel olarak formülize edilmiş bir göz çevresi bakım kremi ve serumunu nazikçe masaj yaparak göz çevrenize uygulamalısınız.

 

Propolis, arı zehri, arı sütü ve ham bal ile etkili bir göz çevresi bakımı mümkün!

Arı ürünleri, göz çevresi bakımında da kullanılabilecek doğal ve etkili bileşenlerdir. İçeriğinde yüksek oranda bulunan KAFE (Kafeik Asit Fenetil Ester), kuersetin, pinosembrin, galangin, krisin gibi değerli fenolik ve flavonoid bileşenlerle cildin beslenmesi ve korunmasına katkıda bulunan propolis, güçlü antioksidan etkisi ile cilde detoks sağlar. Ölü hücrelerin ve toksinlerin ciltten uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Arı zehri, kan dolaşımını artırarak cilde dolgunluk sağlayan kolajen ve elastinin üretimini uyarır. Böylelikle, göz çevresindeki kazayağı, ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltarak daha pürüzsüz ve aydınlık bir göz çevresi sağlar. İçeriğinde bulunan arı sütüne özgü 10-HDA, royalaktin ve proteinler sayesinde arı sütü, ciltte kolajen ve elastin üretimini uyarır, cildin elastikiyetini ve sıkılığını artırmaya yardımcı olarak göz çevresindeki ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Göz çevrenizi derinlemesine nemlendirir. Ham bal, doğal bir nemlendirici olarak hassas cildinizi beslemeye yardımcı olur. Cilt bariyerinin korunmasını sağlar.

 

Propolisin Yaşlanma Karşıtı Etkisi

 

2020 yılında Kore’de Yonsei Üniversitesi’nde yapılan ex vivo koşullardaki bilimsel çalışmada, propolis desteğinin Ultraviyole ışınlara bağlı yaşanan cilt yaşlanması üzerine etkisi incelenmiştir. İnsan dermal hücreleri üzerinde yapılan çalışmada, propolis (2.5, 5, 10 ve 20 µg/mL) alan deri hücrelerine 10 gün boyunca günde bir kez ultraviyole ışın verilmiştir. Propolis desteğinin cilt yaşlanmasını ve cilt dokusunda kollajen yıkımını engelleyen enzim üzerinde direkt etkisi olduğu görünmüştür.  Bu mekanizmalarda, propolisin içinde bulunan Kafeik Asit Fenetil Ester (CAPE), kuersetin ve apigeninin rol aldığı bildirilmiştir. Araştırmacılar, propolisin anti-aging etkisini doğrulamıştır.

 

Arı Zehrinin Yaşlanma ve Kırışıklık Karşıtı Etkisi

 

2022 yılında Düzce Üniversitesi’nde yapılan bilimsel bir çalışmada, arı zehri, propolis, bal, balmumu ve arı sütü içeren bir cilt bakım ürünü geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada, %0.1 arı zehri, %0.3 propolis özütü, %0.45 bal ve %1.0 arı sütü içeren prototip krem formülasyonu geliştirilmiş olup bu krem; stabilite, antioksidan aktivite, dermatolojik cevap ve sitotoksisite açısından analiz edilmiştir. Bununla birlikte, cilt pürüzsüzlüğü, besleme hissi, nemlendirme, cilt tonu ve aydınlık görünüm ve cilt kırışıklıkları üzerine etkileri de bir panel testi ile incelenmiştir. Yapılan bu bilimsel çalışma, 33-70 yaş arası sağlıklı gönüllü kadınlar ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, krem uygulamasının cildi ipeksi pürüzsüz hale getirdiğini, nemlendirmeye katkıda bulunduğunu, cildi aydınlattığını ve beslediğini, cilt tonunu eşitlediğini, kırışıklıkların görünürlüğünü azalttığını, cilt elastikiyetini iyileştirdiğini ve kırışıklıkları yumuşattığını göstermiştir. Ayrıca, arı zehri içeren ürünlerin yaşlanma karşıtı etkileri denekler tarafından %90’ın üzerinde başarılı olarak doğrulanmıştır. Sonuç olarak, arı zehri ve diğer arı ürünlerini içeren krem formülasyonunun cilt üzerindeki yaşlanma belirtilerini giderme açısından destekleyici bir etkisi olduğu söylenebilir.

 

Arı Sütünün Ciltte Kolajen Sentezini Arttırıcı Etkisi

 

2012 yılında yapılan bilimsel bir çalışmada, arı sütünün ciltte kolajen sentezi üzerine etkisi ratlar üzerinde araştırılmıştır.Çalışmada, östrojen eksikliği bağlamında cilt yaşlanmasına ilişkin bir rat modeli oluşturulmuş ve arı sütünün cilt üzerindeki yaşlanma karşıtı etkileri değerlendirilmiştir. Arı sütünün cilt yaşlanmasına karşı koruyucu etkileri, tip1 prokolajen ve matris metalloproteinaz (MMP-1)’in ekspresyonu belirlenerek incelenmiştir. Ayrıca, cilt dokusunun kolajen içeriği ve epidermal kalınlığı boyama teknikleri ile ölçülmüştür. Bilimsel çalışmada, %1 oranında arı sütü içeren bir besin takviyesi ile beslenen ratlarda prokollajen tip I proteininin arttığı görülmüştür. Çalışmanın verilerine göre ratlarda arı sütü takviyesinin kolajen üretimini artırdığı ve buna bağlı olarak arı sütünün cilt yaşlanmasına karşı koruma sağlayabileceği saptanmıştır.

 

Kaynaklar:

 

  1. Tanuğur Samancı AE, Kekeçoğlu M. Development of a cream formulation containing bee venom and other bee products [published online ahead of print, 2022 Mar 2]. J Cosmet Dermatol. 2022;10.1111/jocd.14891. doi:10.1111/jocd.14891
  2. Park, H. M., Cho, M. H., Cho, Y., & Kim, S. Y. (2012). Royal jelly increases collagen production in rat skin after ovariectomy. Journal of medicinal food, 15(6), 568–575. https://doi.org/10.1089/jmf.2011.1888
  3. Kim, Da Hyun, et al. “Propolis Suppresses UV-Induced Photoaging in Human Skin through Directly Targeting Phosphoinositide 3-Kinase.” Nutrients 12.12 (2020): 3790.
  4. http://meslek.eba.gov.tr/upload/dk10/Cilt_Bakim_Uygulamalari_Atolyesi_10_16.pdf