Covid-19 Enfeksiyonlarına Karşı Anadolu Propolisinin Etkisi

Anadolu Propolisi Covid-19’a Karşı Etkili!

Özellikle mevsim geçişlerinde, virüslerin etkisiyle sıkça karşılaştığımız bu dönemde, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek önem kazanıyor. Çünkü bağışıklık sistemi düşük olan bireylerde maske kullanımı enfeksiyonlardan korunmada yetersiz kalabiliyor. Şu anda ülkemizde Covid-19’un yanında, RSV, Rhinovirüs ve İnfluenza da yaygın şekilde görülüyor. Bu virüslerin bir arada görülmesi ise, hastalığın şiddetini ve süresini uzatıyor. Bu nedenle bağışıklık sistemine dikkat etmek şart!

Maskenizi Takın, Bağışıklığınızı Unutmayın!

Her ne kadar maskeler, virüs bulaşma riskini azaltmada etkili olsa da bağışıklık sistemimizi güçlendirmek de bir o kadar önemli. Unutmayalım ki, bağışıklık sistemi zayıf olanlar, virüslerle daha fazla mücadele etmek zorunda kalabilir. İşte tam da bu noktada, Anadolu Propolisi devreye giriyor!

Bilimsel araştırmalar, Anadolu Propolisinin Covid-19 gibi viral enfeksiyonlarla mücadelede etkili olduğunu gösteriyor. Ülkemizde yapılan bir bilimsel çalışma;

2020 yılında yapılan bilimsel çalışmada, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Eğitim ve Araştırma hastanesi sağlık çalışanları üzerinde, Anadolu propolisinin COVID-19’a karşı etkisi araştırılmıştır. 209 sağlık çalışanının katıldığı çalışmayı 204 kişi tamamlanmıştır. Deney grubundaki 102 katılımcı, bir ay boyunca %30 oranında Anadolu Propolisi Damla tüketti; kontrol grubundaki diğer 102 katılımcı ise herhangi bir tedavi almadan takip edildi.

Planlanan takip süresinin sonunda, semptomatik vakalara göre tüm grupların PCR analiz sonuçları değerlendirildi. %30 Anadolu Propolisi Damla alan grupta sadece 2 katılımcıda COVID-19 PCR pozitifliği tespit edilirken, kontrol grubunda takip edilen 102 katılımcının 14’ünde COVID-19 PCR testi pozitif tanısı konuldu.

Bu verilere dayanarak, COVID-19’a karşı Anadolu Propolisi alan grupta yaklaşık olarak %98 oranında istatistiksel anlamlı bir koruyuculuk belirlendi. Bu etkileyici sonuçlar, Anadolu Propolisi’nin virüsle mücadelede önemli bir role sahip olabileceğini gösteriyor.

Bağışıklığı Güçlendirmenin Yolları

Düzenli Anadolu Propolisi tüketimi ile bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin yanında sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, yeterli uyku, stresten uzak durma ve su tüketimi gibi diğer faktörler de dengeli bir bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Tüm bu sağlıklı yaşam önerilerini bir araya getirerek, vücudumuzun enfeksiyonlarla mücadelesine destek olabiliriz.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Bağışıklığı desteklemek için Anadolu Propolisinin kullanımı nasıl olmalı diye merak edenler; yetişkinler için günde 20 damla, çocuklar için ise günde 10 damla kadar, en az %10 oranında saf Anadolu propolisi içeren bir özütün tüketilmesini öneriyorum. Hastalık dönemlerinde bu miktarları 4 kat artırarak bağışıklık sistemimize ek destek sağlayabiliriz. Anadolu Propolisini su, meyve suyu, süt, bal, yoğurt, pekmez gibi gıdalara ekleyerek tüketebilirsiniz.

Kaynak:

Guler, E., Bilir, O., Osman Kocak, A., Atas, I., & Tanugur Samanci, A. E. (2022). The prophylactic efficacy of Anatolian propolis in individuals at high risk of COVID-19. European review for medical and pharmacological sciences, 26(2 Suppl), 53–60. https://doi.org/10.26355/eurrev_202212_30483