Çocuklarımızı Hastalıklardan Korumak İçin Neler Yapabiliriz
Sömestr tatilinin sona ermesiyle birlikte okula dönüş başladı. Soğuk havalar nedeniyle yeterince havalandırılmayan sınıf ortamı, toplu taşıma sistemlerinin kalabalık olması gibi faktörler, mevsimsel olarak da pik yapma eğilimi yüksek olan üst solunum yolu enfeksiyonlarında artışa sebep olabiliyor.

Bu enfeksiyonlardan korunmak için bazı basit önlemler almak, çocuklarımızın hasta olmasının önüne geçmeye yardımcı olabilir:

  • Sık sık el yıkama alışkanlığı
  • Toplu taşıma sistemleri gibi kalabalık ortamlarda maske kullanımı
  • Sağlıklı beslenme
  • Düzenli uyku
  • Kapalı ortamların dzenli bir şekilde havalandırılması
  • Doğal bağışıklık desteklerini düzenli olarak kullanmak

 

Propolis ve arı sütü, farklı toplumlar tarafından uzun yıllardır çocukların bağışıklık sistemini desteklemek amacıyla kullanılmıştır.

Propolis, arıların bitkilerin yaprak sap ve tomurcuklarından elde ettiği tamamen doğal bir arı ürünü olup kovanda sterilizasyon amacıyla kullanılmaktadır. Kovanın sterilizasyonu amacıyla çeşitli virüs ve bakterilerin bertaraf edilmesi amacıyla kullanılan bu doğal ürün, insan vücudunda da benzer bir görevi yerine getirerek antiviral, antibakteriyel, antioksidan etkileri ile bağışıklık sistemini destekler.

Alanında uzman gıda mühendisleri tarafından doğru işlem yardımcıları kullanılarak propolis damla haline getirilmiş, antioksidan, fenolik ve flavonoid miktarları standardize edilmiş, en az %10 oranında saf Anadolu propolisi içeren bir özütten çocukların günde 10 damla, yetişkinlerin ise günde 20 damla tüketmesi tavsiye edilir. Propolis damla, su, süt, meyve suyu, bal, pekmez, yoğurt gibi sıcak olmayan gıdalarla birlikte tüketilebilir.

Arı sütü, işçi arıların kraliçe arıyı ve yavru arıları beslemek amacıyla ürettikleri tamamen doğal bir arı ürünüdür. Arı sütünün bileşiminde, başka hiçbir gıdada bulunmayan 10-HDA ve royalaktin gibi aktif bileşenlere ek olarak, proteinler, yağlar, karbonhidratlar, A, D, E ve B grubu vitaminleri, magnezyum, demir ve çinko mineralleri de doğal olarak bulunur. Yaşamı boyunca yalnızca arı sütü ile beslenen kraliçe arı, işçi arılardan 30 kat daha uzun süre yaşar ve yaklaşık 2 kat daha büyüktür. Bu özelliğin, arı sütüne özgü 10-HDA ve Royalaktin’den kaynaklandığı düşünülmektedir.

Arı sütü, kraliçe arı için ne kadar faydalı ise benze şekilde insan sağlığı için de bir o kadar değerlidir. Büyüme ve gelişmeyi, beyin ve zekâ gelişimini ve bağışıklık sistemini destekler. Bu kadar değerli bir arı ürünü olan arı sütünü, çocukların günde ¼- ½ çay kaşığı taze arı sütünü aç karnına tüketmesi önerilir.