Arı Sütü Nedir?

Arı sütü, işçi arıların yutak üstü salgı bezlerinden salgıladığı, kovanda yavru arıların ve kraliçe arının beslenmesinde kullanılan, krem kıvamında, beyazımsı, keskin kokulu ve ekşi-acı bir tadı olan besleyici ve doğal bir arı ürünüdür. Arı sütünün içeriğinde; proteinler, yağlar, karbonhidratlar, A, D, E ve B grubu vitaminleri, magnezyum, demir ve çinko mineralleri de doğal olarak bulunur. Arı sütünde ayrıca, başka hiçbir gıdada bulunmayan 10-HDA ve Royalaktin bileşenleri yer almaktadır.

Arı Sütü Nasıl Üretilir?

Arı sütünün ham madde kaynağı, polen, su ve baldan oluşmaktadır. Genç işçi arılar poleni tüketir ve sindirir. Sindirilen polen, süt salgı bezlerinde süt üretimi için kullanılır ve ağız boşluğuna verilir. Bu aşamada süt kıvamındadır, daha sonra koyulaşır.

Arı Sütü Nasıl Elde Edilir?

Arı sütü toplama işlemi, ilkbahar-yaz aylarında gerçekleştirilir. Kraliçe arının güvenli bir şekilde çıkarılmasının ardından, peteklere yumurta ve larva bırakılır. İşçi arılar, bu petekleri arı sütüyle doldurarak yeni kraliçe arının beslenmesini sağlar. Bir ay gibi bir sürede, bir kovandan sadece 20-25 gram arı sütü elde edilebilir. Arı sütünü elde ettikten sonra doğru koşullarda depolamak da önem arz ediyor.

 

Arı Sütü Nasıl Saklanır?

Taze arı sütü, buzdolabında (+4 °C) saklanmalıdır. Arı sütü ile birlikte ham bal ve propolis içeren karışım ürünler ise kuru bir ortamda, oda sıcaklığında (yaklaşık 22 °C) saklanmalıdır.

Arı Sütü Nasıl Tüketilir?

Arı sütü; ham bal ve propolis ile birlikte tüketilebilir. Bununla birlikte, taze arı sütü olarak saf hali ile tüketilmesi de mümkündür. Taze arı sütünü, 4 yaş üzeri çocukların günde çeyrek – yarım çay kaşığı kadar, 11 yaş ve üzeri yetişkinlerin ise günde yarım – 1 çay kaşığı arası aç karnına ve dil altından tüketmesi tavsiye edilmektedir. Arı Sütü Ham Bal Karışımlarını ve Propolis Arı Sütü Ham Bal Karışımlarını çocukların, günde en az 1 tatlı kaşığı, yetişkinlerin ise günde en az 1 tatlı kaşığı doğrudan veya ekmek ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca, bu doğal ürünleri haftada 2 defa cildinize maske şeklinde uygulayarak cilt güzelliğinize katkıda bulunabilirsiniz!

Arı Sütünün Faydaları Nelerdir?

 

Arı sütü, kraliçe arıların uzun yaşamının sırrı! Şehir hayatının yoğun temposuna karşı gün içerisinde tıpkı bir kraliçe arı gibi enerjik hissetmek arı sütü ile mümkün… Arı sütü, zengin besleyici içeriği ile büyüme ve gelişme çağındaki çocukların beslenmesine değer katar. Arı sütü, içeriğinde doğal olarak bulunan değerli yağlar ile cildinizin ihtiyacı olan nemi sağlar. Doğal ve besleyici içeriğe sahip olması nedeniyle ilaç, kozmetik, takviye edici gıda ve diğer gıda endüstrilerinde arı sütünden yararlanılır.