kısırlık nedir

Atopik dermatitle mi mücadele ediyorsunuz? O zaman, cildinize ihtiyacı olan bakımı sağlamak ve cilt sağlığınızı desteklemek için doğal vücut kremi bileşenleri ile tanışmanın zamanı geldi. Bu blog yazısında, atopik dermatitin ne olduğu, atopik dermatitle mücadelede nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi bilgilendirici noktalara ek olarak, atopik dermatit tedavisinde kullanılabilecek vücut kremi nasıl olmalıdır sorusunun da cevabına yanıt bulabileceksiniz.

Atopik Dermatit Nedir?

Atopik dermatit; sıklıkla çocukluk çağında başlar ve vücudun belirli bölgelerinde ciltte kuruluk, kaşıntı ve kızarıklık ile seyreder. Vücudun bağışıklık sisteminin kendi vücut hücrelerine reaksiyon göstermesine bağlı olarak gelişir, yani otoimmün kökenlidir. Genellikle alerjik bünyeye sahip kişilerde görülür. Atopik dermatitli bireylerde ilerleyen dönemde astım ve saman nezlesi gibi alerjik kökenli hastalıkların ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Atopik dermatit belirtileri arasında cilt kuruluğu, kızarıklık, döküntü ve kaşıntı bulunur. Bu semptomlar sıklıkla tekrarlayan alevlenme ve düzelme dönemleriyle seyreder.

Atopik Dermatitin Nedenleri

Atopik dermatitli bireylerde alerjik hastalıkların öyküsü daha sık görülür, bu da atopik dermatitin alerjik reaksiyonlarla ilişkili olabileceğini gösterir. Hastalığın nedenleri arasında ciltteki Stafilokok bakterilerinin aşırı çoğalması, cilt bariyerinin zayıflaması, bağışıklık sistemi sorunları ve inflamasyon yer alır.

Atopik Dermatit Tedavisi

Atopik dermatit tedavisinde, cilt bariyerinin güçlendirilmesi ve nemlendirilmesi önemli bir rol oynar. Ayrıca, doktor tavsiyesine göre kullanılan topikal kortikosteroidler veya immün modülatörler gibi ilaçlar da hastalığın kontrol altına alınmasında yardımcı olabilir. Alerjik tetikleyicilerin belirlenmesi ve kaçınılması da tedavi sürecinde önem taşır. Bu nedenle, dermatolog veya uzman bir hekim tarafından yönlendirilen etkili bir tedavi planı oluşturulmalı ve hastalığın belirtilerinin hafifletilmesi ve tekrarlanmasının önlenmesi için düzenli cilt bakımı ve tedaviye devam edilmelidir.

Atopik Dermatite Karşı Propolisli Vücut Kremlerinin Olumlu Etkisi

2021 yılında Brezilya’da São Paulo Üniversitesi’nde yapılan üçlü kör randomize bir preklinik bilimsel bir çalışmada, propolis içeren kremin atopik dermatit (egzama) üzerine etkinliği değerlendirilmiştir. Soğuk ve rüzgar gibi koşullarda cildi beslemeyi, korumayı vaat eden cilt bakım kremi çeşitleri (cold cream), klinik uygulamada atopik dermatit (egzama) semptomlarını hafifletmek için kullanılmaktadır, ancak bu kremlerin etkinliği henüz bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Söz konusu bilimsel çalışmada, bu tür kreme propolis ilave edilerek yeni bir krem formülasyonu elde edilmiş ve iki kremin etkinliği atopik dermatit tanılı 31 bireyde değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçları, 34 ila 120 ng/mL propolis ekstraktı eklenen krem konsantrasyonlarının, TNF-α seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu, hastaların yaşam kalitesini iyileştirmeye katkı sağladığını, hastalık şiddetini azaltmaya yardımcı olduğunu bildirmektedir.

Atopik Dermatite Karşı Arı Zehrinin Olumlu Etkisi

2018 yılında Kore’de Daegu Üniversitesi’nde yapılan bilimsel çalışmada, arı zehrinin ve arı zehri ana bileşenlerinden olan melittinin atopik dermatit üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışma in vivo ve in vitro koşullarda yürütülmüş olup ratlar ve insan keratin hücreleri üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışma sonucunda arı zehrinin atopik dermatite bağlı cilt hasarını azalttığı bildirilmiştir. Keratin cildin üst tabakasında bulunan doku bütünlüğünü sağlayan protein türüdür. Çalışmanın insan keratin hücreleri üzerinde yapılan kolunda ise arı zehri ve içeriğindeki melittinin inflamasyonu baskıladığı görülmüştür. Arı zehrinin atopik dermatite bağlı cilt hasarını iyileştirebilecek güçlü bir destek olduğu bildirilmiştir.

Kaynaklar:

1-Ertam ve ark., Atopik dermatit tanı ve tedavi kılavuzu, Turkderm-Turk Arch Dermatol Venereology 2018;52:6-23, DOI: 10.4274/turkderm.87143
2-Martin, B. A., Lemos, C. N., Dalmolin, L. F., Arruda, C., Brait, Í. S. C., Cazarim, M. S., da Cruz-Cazarim, E. L. C., Bueno, P. C. P., Júnior, M. P., Pereira, L. R. L., Cardili, R. N., & Fonseca Vianna Lopez, R. (2021). A New Approach to Atopic Dermatitis Control with Low-Concentration Propolis-Loaded Cold Cream. Pharmaceutics, 13(9), 1346. https://doi.org/10.3390/pharmaceutics13091346
3-An, Hyun‐Jin, et al. “Therapeutic effects of bee venom and its major component, melittin, on atopic dermatitis in vivo and in vitro.” British journal of pharmacology 175.23 (2018): 4310-4324.