Arılardan Cildinize Doğal Botoks Etkisi: Arı Zehrinin Yaşlanma ve Kırışıklık Karşıtı Etkilerini Keşfedin!
Arı zehri, içeriğindeki özel bileşenler sayesinde kırışıklık ve yaşlanma belirtileriyle mücadelede etkili, doğal bir arı ürünüdür. Ciltte kolajen ve elastin sentezini uyararak cildi sıkılaştırmaya ve cilt elastikiyetini arttırmaya yardımcı olan arı zehrinin, kırışıklık ve yaşlanma belirtilerini gidermedeki etkinliği, pek çok bilimsel çalışmaya araştırma konusu olmuştur.

Peki arı zehri nasıl doğal botoks etkisi gösteriyor?

Arı zehri, içeriğinde bulunan hyaluronidazlar sayesinde cildin derinliklerine kolayca nüfus edebiliyor.

İçeriğindeki melittin sayesinde düz kasları uyarır.

Kan dolaşımını arttırarak uygulandığı bölgeye kolajen ve elastin liflerinin göçünü destekler.

Artan kolajen ve elastin, cildin daha dolgun ve daha canlı olmasını sağlarken aynı zamanda cilt elastikiyetini de arttırır.

İşte bu mekanizma ile, arı zehrinin ciltte yaşlanma ve kırışıklık karşıtı etkiler gösterdiği, ince kırışıklıkların ortadan kaldırılmasında etkili olduğu ve derin kırışıklıkların görünümünde azalma sağladığı biliniyor.

Arı Zehrinin Ciltte Yaşlanma ve Kırışıklık Karşıtı Etkisi

2015 yılında yürütülen bilimsel çalışmada, güneş ışınlarına ve doğal yaşlanma sürecine bağlı olarak görülen yüz kırışıklıkları üzerine arı zehrinin etkisi incelenmiştir.

Çalışmaya 30‐49 yaş aralığında 22 kadın katılmıştır. Çalışma başlangıcında 10 katılımcının hafif şiddette; 12 katılımcının ise orta şiddette cilt hasarı (photodamage) mevcuttur.

Katılımcılar 12 hafta boyunca günde 2 kez olmak üzere %0.006 konsantrasyonundaki arı zehri yüz serumunu kullanmışlardır.

Çalışmanın sonuçlarına göre, arı zehri serum uygulamasının; kırışıklık alanını, sayısını ve ortalama kırışıklık derinliğini azalttığı ve bu sayede yüzde yaşlılık karşıtı etkilerin görünür olarak sağlandığı görülmüştür.

Kaynak:

Han, Sang Mi, et al. “The beneficial effects of honeybee‐venom serum on facial wrinkles in humans.” Clinical interventions in aging 10 (2015): 1587.