ARI ZEHRİNİN ANTI-AGING ETKİSİ

Arı Zehri Nedir?

Arı zehri kovandaki işçi arılar (Apis mellifera) tarafından kendilerini tehlikelere karşı korumaları için zehir bezlerinde üretilen ve daha sonra zehir torbasında depolanan bir maddedir. Hücreden yeni çıkmış arıların zehir üretme oranları çok azdır, büyüyüp 12 günlük olduklarında en yüksek üretim kapasitesine ulaşırlar. 20 günlük olduklarında ise zehir üretme yeteneklerini kaybederler. Ergin bir arı ortalama olarak 0.15 ve 0.3 miligram arasında zehir üretebilmektedir.

.

Arı Zehrinin Cilt Üzerine Etkileri Nelerdir?

Arı zehri;

  • Melittin, apamin ve adolapin peptidleri,
  • Fosfolipaz ve hiyalüronidaz enzimleri,
  • Dopamin ve norepinefrin adlı amino asitleri içermektedir.

 

Arı zehri, içerdiği peptid ve enzimlerle;

  • Kan dolaşımını artırarak kolajen ve elastin üretimini uyarır. Artan kolajen ve elastin cildi dolgunlaştırarak, renk tonunu düzenler, pürüzsüz görünmesini sağlar. İnce çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltır.

Yapılan bilimsel çalışmalarda; arı zehrinin antialerjik etki göstererek egzama hastalığında görülen kaşıntı, kabartı ve kızarıklığı engellediği bildirilmektedir.

Peki Bilimsel Çalışmalar Ne Diyor?

Arı Zehrinin Cilt Kırışıklıkları Üzerine Anti-aging Etkisi

2015 yılında Kore, Kyung Hee Üniversitesi Biyoteknoloji Merkezi’nde yürütülen bilimsel çalışmada, arı zehrinin güneş ışınları ve doğal yaşlanma sürecine bağlı olarak görülen yüz kırışıklıkları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmaya 30-49 yaş aralığında 22 kadın katılmıştır. 10 katılımcının hafif şiddette; 12 katılımcının ise orta şiddette cilt hasarı mevcuttur. Katılımcılar 12 hafta boyunca günde 2 kez olmak üzere %0.006 konsantrasyonundaki arı zehirli yüz serumunu kullanmışlardır. Çalışmanın sonucunda, arı zehirli serum tedavisinin kırışıklık alanını, sayısını ve ortalama kırışıklık derinliğini azaltarak klinik olarak yüz kırışıklıklarını iyileştirdiği gösterilmiştir. Araştırmacılar, arı zehrinin cilt bakımı ürünlerinde kırışıklık karşıtı ajan olarak kullanımının güvenli ve etkili olabileceğini bildirmişlerdir.

Cilt Kırışıklığı problemi olan bireylerin arı zehri içeren serum ve krem ürünlerini düzenli olarak uygulamalarını öneriyorum.

Kaynak: Han, Sang Mi, et al. “The beneficial effects of honeybee-venom serum on facial wrinkles in humans.” Clinical interventions in aging 10 (2015): 1587.