Arı Ürünlerinin Beslenmedeki Yeri

Sağlıklı ve dengeli beslenme özellikle bağışıklık sisteminin normal işleyişi açısından çok önemli. Çocukluk döneminden itibaren kazanılan beslenme alışkanlıkları bireyin bağışıklık sisteminin temellerini oluşturmaktadır. Bu noktada temel besin gruplarının yeterli alımının yanı sıra doğal gıda destekleri ile diyetimiz zenginleştirilmeli. Propolis, arı sütü, ham bal gibi doğal arı ürünleri beslenme düzenimize kahvaltı ve ara öğünlerde tüketilebilecek sağlıklı atıştırmalıklarla dahil edilebilir. Doğal arı ürünlerinin rutin beslenmede yer alması birçok fonksiyon için faydalıdır. Bal iştah ve bağırsak hareketlerini düzenleyerek sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler gösterir. Zihinsel fonksiyonlar ve hafıza üzerindeki olumlu etkileriyle çocuklarda büyüme ve gelişmeyi destekler. Aynı zamanda üst solunum yolu enfeksiyonları ve akut öksürük durumlarında olumlu etkileri olduğu görülmektedir. Ham bal, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından çocuklarda sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisine destek olarak önerilmektedir. Öte yandan arı sütü zengin besin bileşimi, kendine özgü 10-HDA ve royalaktin bileşeleriyle çocuklarda bedensel ve zihinsel gelişimi destekleyici, iştah düzenleyici ve bağışıklığı arttırıcı etki gösterir.

Bilimsel Çalışmalarda Arı Ürünlerinin Bağışıklık Üzerine Etkisi

2016 yılında Mısır’da yapılan klinik araştırmada, arı sütü tüketiminin Sistemik Lupus Eritematozus (SLE) hastası çocuklar üzerindeki etkisi incelenmiştir. SLE hastalığında bağışıklık sisteminin vücut dokularını tanımaz ve savaş açarak bu dokulara zarar verir. Çalışmaya katılan 20 SLE hastası çocuk 12 hafta boyunca günlük 2 g arı sütü desteği almıştır. Çalışma sonucunda arı sütü desteği sonrasında, bağışıklık sisteminde önemli rolü olan T düzenleyici hücre seviyeleri çalışmanın başlangıcına göre anlamlı ölçüde yükselmiştir. Araştırmacılar, arı sütünün bağışıklık destekleyici etkisinden dolayı düzenli tüketimini önermişlerdir.

Kaynaklar:

Oduwole, Olabisi, et al. “Honey for acute cough in children.” Cochrane Database of Systematic Reviews 4 (2018).
Zahran, Asmaa M., et al. “Effects of royal jelly supplementation on regulatory T cells in children with SLE.” Food & nutrition research 60.1 (2016): 32963.