Arı Sütü Faydaları

Arı Sütü Nedir?

Arı sütü, işçi arılar tarafından salgılanan süt beyazı bir maddedir. Bu ürün, kraliçe arının büyümesi ve beslenmesi için kullanılır. İşçi arıların bezleri tarafından salgılanır ve kolonideki tüm larvalar cinsiyet veya sosyal sınıf gözetmeksizin bu salgıyla beslenir. İşçi arılar yeni bir kraliçe yetiştirmeye karar verdiklerinde bazı küçük larvalar seçerler ve onlara özel yapılmış kraliçe hücreleri ile bol miktarda arı sütü verirler. Arı sütü, antioksidan özelliklerinin yanı sıra hücre gelişiminde rol almaktadır. Arının yaşamındaki rolü açısından üremeyi etkilediği için eşsiz bir besindir.
Arı sütünün faydaları oldukça fazladır. Arı sütü; su, karbonhidratlar, proteinler, yağlar, B grubu vitaminleri ve eser elementler içerir. Eşsiz proteinler ve yağ asitleri birçok sağlık yararına sahiptir. Arı sütü antioksidan ve antienflamatuvar özelliklere sahiptir. Kolesterol düzeylerini dengeleyerek kalp hastalıkları riskini azaltır. Yara iyileşmesi ve cilt dokusunun onarımında yardımcı olur. Arı sütündeki belirli proteinler kan basıncını dengelemeyi sağlar. İnsülin duyarlılığını artırabilir ve kan şekeri kontrolünü iyileştirmektedir. Antioksidan bileşenler beyin fonksiyonlarını destekler. Menopozun bazı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca kadınlarda yumurta sayısı, erkeklerde ise sperm kalitesini arttırarak doğurganlık arttırıcı etkisiyle infertilite tedavisinde destek olarak kullanılır. Arı sütü zengin besin bileşiminin yanı sıra kendine özgü 10-HDA ve royalaktin bileşenleriyle bedensel ve zihinsel gelişimi destekleyici, iştah düzenleyici, kalp-damar sağlığı ve bağışıklık sistemini destekleyici etki gösterir. Taze arı sütünü çocuklar günde ¼ çay kaşığı doğrudan, aç karnına dil altından, yetişkinler ise ½ çay kaşığı doğrudan, aç karnını dil altından tüketebilirler.

Bilimsel Çalışmalarda Arı Sütü Tüketiminin Kalp ve Damar Sağlığı Üzerindeki Faydaları

2021 yılında Japonya’da yürütülen randomize kontrollü bilimsel çalışmada, sağlıklı bireylerde arı sütü tüketiminin kalp ve damar sağlığı üzerine etkisi değerlendirilmiştir. 4 hafta süren çalışmaya 100 sağlıklı birey katılmıştır. Çalışma katılımcıları deney ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney grubu, 4 hafta boyunca 690 mg/gün arı sütü tüketmiştir. Çalışma sonucunda katılımcıların vasküler endotelyal (kan damarlarının durumu) fonksiyonları, karaciğer fonksiyonları ve lipid profilleri değerlendirilmiştir. Araştırmacılar arı sütü tüketiminin vasküler endotelyal fonksiyonda gelişme sağlayarak anti-aterojenik etki gösterdiğini ve karaciğer fonksiyonlarını da desteklediğini bildirmişlerdir. Düzenli arı sütü tüketimi, kalp ve damar sağlığının desteklenmesini sağlamaktadır.

Kaynak:
Fujisue, K., Yamamoto, E., Sueta, D., Arima, Y., Hirakawa, K., Tabata, N., … & Tsujita, K. (2021). A Randomized, Double-Blind Comparison Study of Royal Jelly to Augment Vascular Endothelial Function in Healthy Volunteers. Journal of Atherosclerosis and Thrombosis, 63044.