Anadolu Propolisinin Covid-19 koruyucu etkinliğiPropolis, arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı tamamen doğal bir arı ürünüdür. Arılar tarafından kovandaki mikropları yok etmek ve sterilizasyonu sağlamak için kullanılır. Propolis üzerine yapılan bilimsel çalışmalarda, içerdiği amino asitler, yağ asitleri, vitaminler, mineraller ve polifenoller sayesinde insan sağlığını destekleyici etkiler gösterdiği bildirilmiştir.
Anadolu coğrafyası, bulunduğu konum itibariyle endemik bitki örtüsü çeşitliliği açısından zengindir. Bu bölgeden elde edilen Anadolu propolisi de, yüksek kalite ve besin içeriğine sahiptir. Anadolu propolisi içeriğinde en az 15 farklı fenolik ve flavonoid bileşen bulundurur. Bu bileşenler; kafeik asit fenetil ester, kafeik asit, kuersetin, galangin, klorojenik asit, linolenik asit, palmitik asit, hidroksitirosol, kumarik asit, apigenin, krisin ve pinosembrindir. Anadolu propolisi, bu bileşenler ile yüksek antioksidan etki gösterir ve bağışıklık sistemimizi destekler. Yürütülen bilimsel araştırmalar, Anadolu propolisinin solunum yolu hastalıkları, üriner sistem enfeksiyonları, gastrointestinal hastalıklar, cilt hastalıkları, yara ve yanıklar, kanser, diyabet ve son olarak COVID-19’un tedavisinde destek olarak kullanımının fayda sağladığını göstermektedir.
Doğal arı ürünlerinin COVID-19 tedavisinde destek olarak kullanımıyla ilgili yürütülen bilimsel çalışmalar her geçen gün artmaktadır. Yayınlanan son makalelerde, Anadolu propolisi ve Anadolu poleninin koronavirüs enfeksiyonu gelişim ve bulaş riskini azalttığı görülmektedir.

ANADOLU PROPOLİSİNİN COVID-19’A KARŞI KORUYUCU ETKİNLİĞİ

2021 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Acil Tıp kliniklerinde yürütülen bilimsel araştırmada, Anadolu propolisi tüketiminin COVID-19 virüs bulaş riski yüksek olan sağlık çalışanlarında koruyucu etkinliği değerlendirilmiştir. 209 sağlık çalışanının (doktor, hemşire, tıbbi sekreter) katıldığı bu araştırma 1 ay sürmüştür ve katılımcılara günde 2 kez 20 damla Anadolu propolisi verilmiştir. Çalışmanın sonucunda, COVID-19 enfeksiyonuna karşı Anadolu propolisi kullanımının %98 oranında koruyuculuk sağladığı tespit edilmiştir.

Kaynak:

Ozlem Bilir, enes guler and Abdullah Osman Kocak et al. Evaluation of the Effect of Anatolian Propolis on Covid-19 in Healthcare Professionals. ScienceOpen Preprints. DOI: 10.14293/S2199-1006.1.SOR-.PPZR1OD.v1