Cildimiz, vücudumuzun fiziksel bariyeridir. Hava kirliliği başta olmak üzere, kimyasal içeren kozmetik ürünler ve zararlı güneş ışınlarına uzun süre maruz kalma gibi durumlar cilt bariyerine zarar verir. Cildi dışarıdan beslemek kadar, içerden beslemekte bu noktada çok önem kazanmaktadır. Özellikle yüksek antioksidan içeriğine sahip olan Anadolu arı sütü ve arı zehri içeren doğal cilt bakım ürünleri ciltte oluşan hücre atıklarını yani serbest radikalleri ciltten uzaklaştırmaya yardımcı olur.

 

Arı Sütü Nedir?

Arı sütü, işçi arıların yutak üstü salgı bezlerinden salgıladığı, kovanda yavru arıların ve kraliçe arının beslenmesinde kullanılan doğal bir arı ürünüdür. Kraliçe arının temel besini olan arı sütü, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu biyoaktif bileşenleri bir arada barındıran doğadaki en güçlü besinler arasında yer almaktadır.

 

Arı Sütünün Ciltteki Faydaları Nelerdir?

Arı sütü içerisindeki; proteinler, lipitler, vitaminler, mineraller, amino asitler ve özel bileşenler ile cilt bariyerini destekleyici aktivite gösterir. Özellikle zengin besin bileşimi ile cildin nem dengesinin korunmasına yardımcı olurken ince çizgiler ve kırışıklıkların görünürlüğünü azaltmaya da destek olur. Arı sütü, içeriğindeki biotin vitamini ile cilt bariyerinin önemli bir bileşeni olan keratin üretimini destekler. Değerli lipidler sayesinde cilt bariyerinin yağ dengesini yani sebumun dengesini sağlar. Bileşiminde bulunan ve sadece arı sütüne özgü olan 10 HDA ile kolajen üretimini uyararak kırışıklık görünürlüğünün önüne geçer.

 

Arı Zehri Nedir?

Arı zehri kovandaki işçi arılar (Apis mellifera) tarafından kendilerini tehlikelere karşı korumaları için zehir bezlerinde üretilen ve daha sonra zehir torbasında depolanan bir maddedir.

 

Arı Zehrinin Ciltteki Faydaları Nelerdir?

Arı zehri;

  • Melittin, apamin ve adolapin peptidleri,
  • Fosfolipaz ve hiyalüronidaz enzimleri,
  • Dopamin ve norepinefrin adlı amino asitleri içermektedir.

 

Arı zehri, içerdiği peptid ve enzimlerle;

  • Kan dolaşımını artırarak kolajen ve elastin üretimini uyarır. Artan kolajen ve elastin cildi dolgunlaştırarak, renk tonunu düzenler, pürüzsüz görünmesini sağlar. İnce çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltır.

 

Yapılan bilimsel çalışmalarda; arı zehrinin antialerjik etki göstererek egzama hastalığında görülen kaşıntı, kabartı ve kızarıklığı engellediği bildirilmektedir.

 

Bilimsel Yayınlar Ne Diyor?

 

Arı Zehrinin Cilt Kırışıklıkları Üzerine Etkisi

2015 yılında Kore, Kyung Hee Üniversitesi Biyoteknoloji Merkezi’nde yürütülen bilimsel çalışmada, arı zehrinin güneş ışınları ve doğal yaşlanma sürecine bağlı olarak görülen yüz kırışıklıkları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmaya 30-49 yaş aralığında 22 kadın katılmıştır. 10 katılımcının hafif şiddette; 12 katılımcının ise orta şiddette cilt hasarı mevcuttur. Katılımcılar 12 hafta boyunca günde 2 kez olmak üzere %0.006 konsantrasyonundaki arı zehirli yüz serumunu kullanmışlardır. Çalışmanın sonucunda, arı zehirli serum tedavisinin kırışıklık alanını, sayısını ve ortalama kırışıklık derinliğini azaltarak klinik olarak yüz kırışıklıklarını iyileştirdiği gösterilmiştir. Araştırmacılar, arı zehrinin cilt bakımı ürünlerinde kırışıklık karşıtı ajan olarak kullanımının güvenli ve etkili olabileceğini bildirmişlerdir.

Arı Sütü ve Cilt Bariyeri

2018 yılında Kyoto Üniversitesi’nde yapılan çift kör randomize kontrollü bilimsel çalışmada, arı sütü desteğinin cilt sağlığı üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışmaya 20 sağlıklı birey katılmıştır ve katılımcılar 2 eşit gruba ayrılmıştır. Birinci grup, kontrol grubudur. İkinci grup ise deney grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubuna oral olarak 3 ay boyunca günlük 1 g arı sütü verilmiştir. Çalışmanın sonucunda, deney grubundaki bireylerin cildi incelendiğinde bariyer fonksiyonu gören epidermisin üst tabakasında yani keratinli tabakada hidrasyonun (sıvı desteğinin) arttığı görülmüştür.

Tüm bu bilimsel veriler sonucunda, cilt sağlığının desteklenmesi, ciltte kolajen üretimin sağlanması, kırışıklıkların görünümünün azalması, cilt lekelerinin azalması için düzenli olarak arı sütü ve arı zehri içeren doğal içerikli cilt bakım ürünlerini kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Kaynaklar:

  1. Han, Sang Mi, et al. “The beneficial effects of honeybee-venom serum on facial wrinkles in humans.” Clinical interventions in aging 10 (2015): 1587.
  2. Nakashima, Chisa, et al. “The effect of oral royal jelly administration on skin barrier function: a double-blind randomized placebo-controlled trial.” European Journal of Dermatology 28.4 (2018): 563-564.