Propolis arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı tamamen doğal bir arı ürünüdür. Küresel bir salgın haline gelen koronavirüsten korunmak için güçlü bir bağışıklık sistemi çok önemlidir. Peki bağışıklık sistemimizi propolis ile destekleyebilir miyiz?

  • Yüksek antioksidan özellikteki gıdalar vücudu serbest radikallerden yani hücre atıklarından temizleyerek, bağışıklık sistemimizi destekler. Propolis en güçlü doğal antioksidan gıdalardan biridir. Antioksidan etkisi nardan bile 80 kat daha güçlüdür.
  • Propolis, virüslere, bakterilere ve mantarlara karşı, antiviral, antibakteriyal ve antifungal özellik göstererek vücutta bu mikroplara karşı bağışıklık yanıtını arttırır.
  • Propolisin içerdiği fenolik ve flavonoidler nedeniyle, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarına (grip, öksürük, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, bronşit, bronşiolit, astım, zatürre) karşı koruyucu ve tedaviyi destekleyici özellikte olduğu bilimsel çalışmalar ile ispatlanmıştır.
  • Propolisin içeriğinde doğal olarak bulunan terpenoidlerin ve lignoidlerin ve farklı fenolik ve flavonoidlerin (Acacetin, Kamferol, Krisin, Hesperidin, Galanjin, Kuersetin, CAPE, Kafeik Asit), SARS-CoV, MERS, HIV, influenza, koronavirus gibi bir çok zarflı virüs üzerine antiviral etki gösterdiği ve bu virüslerin azalmasında etkili olduğu bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir.
  • Propolisin, mevsimsel alerji, alerjik rinit ve alerjik astıma karşı, antienflamatuar ve bağışıklık düzenleyici etkileri olduğu da bilimsel çalışmalar ile ortaya konulmuştur.

Propolis etkili bir doğal bağışıklık düzenleyicidir. Güçlü ve dengeli bir bağışıklık sistemi için propolisin düzenli kullanımı çok önemlidir. Çünkü vücudumuz her gün hücre atıkları oluşturur ve bu maddeler antioksidanlar vasıtası ile vücuttan atılır. Propolis antioksidan etkisi ile vücudu bu atıklardan temizler.

Salgın döneminde en az %20 propolis içeren propolis özütünden çocuklar günde en az 10 damla, yetişkinler ise günde en az 20 damla tüketmelidir. Kronik hastalık durumunda veya hastalık belirtileri hissedilir ise bu miktar 4 katına artırılmalıdır. Evde kalın, sağlıklı kalın. Arı varsa, hayat var 🐝

Kaynaklar:

1. Deblaggi M, Pagani L, Luini M, Romero E, Tateo F, Effects of propolis flavonoids on virus infectivity and replication, Microbiyologica, 13, 207-213.

2. Wen C, Kuo Y, Jan J, Liang P, Wang S, Liu H, Yang N, Specific Plant Terpenoids and Lignoids Possess Potent Antiviral Activities against Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus, J. Med. Chem. 50, 4087-4095, 2007.