ARI ZEHRİ NEDİR?

Arı zehri işçi arıların abdomenindeki zehir bezlerinden salgılanır ve iğnenin dip kısmında toplanır. Arı zehri üretimi, yeni ergin hale gelmiş arılarda az olup, 16-19 günlük arılarda en yüksek seviyeye ulaşır. Arı zehri miktarı, mevsime ve arının yapısına göre değişiklik gösterir ve bir arıdan yalnızca 0,1 mikrogram kuru zehir elde edilebilir. 1 gram kuru zehir için yaklaşık 10 bin arıya ihtiyaç vardır.

 

ARI ZEHRİNİN FAYDALARI

Arı zehri, melittin, apamin, adolapin, MCD gibi peptidler, fosfolipaz ve hiyalüronidaz gibi enzimler, dopamin ve norepinefrin gibi amino asit bileşenler içerir. Bu bileşenler, arı zehrini birçok sağlık faydası sunan bir biyoaktif madde haline getirir. Bilimsel çalışmalar, arı zehrini immün sistem hastalıkları, merkezi ve çevresel sinir sistemi hastalıkları, kardiyovasküler sistem hastalıkları, eklem ve romatizma hastalıkları üzerinde olumlu etkileri olduğunu, antibakteriyel, antifungal, antiviral, antiinflamatuvar, antriartrit, antikanser, antianaljezik etkilere sahip olduğunu, cilt dokusu üzerinde ise yara iyileştirici, yaşlanma ve kırışıklık karşıtı gibi pek çok olumlu biyolojik etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

 

KIRIŞIKLIK KARŞITI DOĞAL BİR BAKIM…

 

Arı zehri uygulaması, ciltte kolajen ve elastin üretimini artırarak cilt hücrelerinin yenilenme sürecini hızlandırır, cilt dokusunu dolgunlaştırır ve canlı bir görünüm sağlar. İnce çizgilerin ve kırışıklıkların görünümü azalır ve cilt daha pürüzsüz ve canlı bir görünüme kavuşur. Ayrıca, ciltte doğal bir botoks etkisi yaratır.

 

2022 yılında Düzce Üniversitesi’nde yapılan bilimsel bir çalışmada, arı zehri, propolis, bal, balmumu ve arı sütü içeren bir cilt bakım ürünü geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada, %0.1 arı zehri, %0.3 propolis özütü, %0.45 bal ve %1.0 arı sütü içeren prototip krem formülasyonu geliştirilmiş olup bu krem; stabilite, antioksidan aktivite, dermatolojik cevap ve sitotoksisite açısından analiz edilmiştir. Bununla birlikte, cilt pürüzsüzlüğü, besleme hissi, nemlendirme, cilt tonu ve aydınlık görünüm ve cilt kırışıklıkları üzerine etkileri de bir panel testi ile incelenmiştir. Yapılan bu bilimsel çalışma, 33-70 yaş arası sağlıklı gönüllü kadınlar ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, krem uygulamasının cildi ipeksi pürüzsüz hale getirdiğini, nemlendirmeye katkıda bulunduğunu, cildi aydınlattığını ve beslediğini, cilt tonunu eşitlediğini, kırışıklıkların görünürlüğünü azalttığını, cilt elastikiyetini iyileştirdiğini ve kırışıklıkları yumuşattığını göstermiştir. Ayrıca, arı zehri içeren ürünlerin yaşlanma karşıtı etkileri katılımcılar tarafından %90’ın üzerinde başarılı olarak doğrulanmıştır. Sonuç olarak, arı zehri ve diğer arı ürünlerini içeren krem formülasyonunun cilt üzerindeki yaşlanma belirtilerini giderme açısından destekleyici bir etkisi olduğu söylenebilir.

 

 

KAYNAKLAR:

  1. Tanuğur Samancı AE, Kekeçoğlu M. Development of a cream formulation containing bee venom and other bee products [published online ahead of print, 2022 Mar 2]. J Cosmet Dermatol. 2022;10.1111/jocd.14891. doi:10.1111/jocd.14891
  2. https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1655167
  3. https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/720151
  4. Ali, Aida & Khalifa, Shaden & Elashal, Mohamed & Musharraf, Syed & Saeed, Aamer & Khatib, Alfi & Tahir, Haroon Elrasheid & Xiaobo, Zou & Al Naggar, Yahya & Mehmood, Arshad & Wang, Kai & El-Seedi, Hesham. (2021). Cosmetic Applications of Bee Venom. Toxins. 13. 810. 10.3390/toxins13110810.